en maakt de lezer bovendien enigszins vertrouwd met de vectoren. De schrijver van dit artikel behoort tot de mensen die het nazien van de drukproeven aan den lijve hebben ondervonden. Het is dan ook met een zeker schuldgevoel dat hij hier wijst op een drukfout. Op blz. 45, regel 4 van boven staat: waarin \\da\\ enz., dit moet zijn: waarin dn enz. In 11 van dit hoofdstuk vindt men de rekenmethoden voor het oplossen van stelsels lineaire ver gelijkingen. Deze paragraaf heeft een vrij pittige inhoud en zal bij de bestudering voor menigeen moeilijkheden opleveren. Toch is het niet moeilijk zich het gebruik van de schema's 2 en 4 eigen te maken. Naar onze smaak moet men de schema's 3 en 5 beschouwen als richtingaanwijzers die de weg aangeven in de schema's 2 en 4. Desnoods kan men eerst de tabellen 11a en lib in 4 van hoofd stuk XI narekenen om te controleren of men de goede weg be wandelt. Hoofdstuk V, driehoeksmeting vinden wij persoonlijk een van de bekoorlijkste hoofdstukken. Het aanzien mag dan schrikwekkend zijn vanwege de vele formules, als men de stof rustig tot zich door laat dringen valt het nog wel mee. Speciaal wijzen we op de overeenkomst tussen de formules voor de gelijkvormigheidstrans formaties, de conforme en de affiene transformatie in 3 en 4. Bij deze paragrafen behoort het volledig uitgewerkte rekenvoorbeeld in hoofdstuk XI, 4. De grote voordelen die de matrixrekening biedt, komen in dit voorbeeld sterk tot uiting. Het rekenwerk ver loopt vlot en de vele controles geven de rekenaar een gevoel van veiligheid. Het formulesysteem van hoofdstuk V, 3 en 4 heeft inmiddels zijn bruikbaarheid in de praktijk dubbel en dwars be wezen. Met behulp van ponskaartenmachines zijn volgens deze for mules driehoeksnetten berekend die veel groter zijn dan de ketting in hoofdstuk XI, 4. Hoofdstuk VI, veelhoeksmeting geeft een overzicht van de ver effeningsmethoden voor veelhoeken en aanverwante onderwerpen. We vermoeden dat dit hoofdstuk vaak geraadpleegd zal worden. Enkele praktische toepassingen vindt men in hoofdstuk XI, 3. De hoofdstukken VII, fotogrammetrie; VIII, detailmeting en IX, kaartering en groottebepaling bevatten een aanzienlijk lichter ver teerbare stof dan de voorgaande hoofdstukken. Dit wordt echter weer gecompenseerd door hoofdstuk X, toetsing van meet- en rekenuitkomstën. De bestudering van dit hoofdstuk vereist enige kennis van de mathematische statistiek. Van de litte ratuur die in 6 wordt genoemd willen wij op deze plaats de publikatie van Prof. Hemelrijk nog eens extra aanbevelen. Toch zal men er niet gemakkelijk komen als men alleen aangewezen is op bestudering van dit hoofdstuk en de litteratuur. Naar wij hopen zal er echter een mogelijkheid worden geschapen om door middel van cursussen deze vrij moeilijke materie te verduidelijken. Hoofdstuk XI bevat enkele voorbeelden van verkenning en be- 203

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 27