rekening van een meetkundige grondslag. Hier is een praktische toepassing gegeven van de theorie neergelegd in de voorafgaande hoofdstukken. Het boek besluit met een uitvoerige litteratuurlijst en een uitge breid register dat de bruikbaarheid zeer ten goede komt. In de h.t.w. is de nieuwe terminologie gebruikt zoals die wordt aanbevolen door de Subcommissie Geodetische Terminologie van de Rijkscommissie voor Geodesie. Men zal er aan moeten wennen standaardellips te zeggen in plaats van foutenellips, standaard afwijking in plaats van middelbare fout, enz. Aanvankelijk zal dit wellicht enige moeilijkheden geven maar het desbetreffende norm blad verschijnt binnen niet al te lange tijd. Het is jammer dat bij het clicheren vaak veel van de strakheid van de tekeningen verloren is gegaan. Dit is bijvoorbeeld het geval met figuur 58 op blz. 221. We kunnen niet nalaten een opmerking van geheel andere aard te maken. In het boek treft men vele verwijzingen aan naar Ir. F. Harkink, Gerichte vlakke driehoeksmeting en lager landmeet kundig rekenen. We hopen dat men hierin een aanleiding zal vinden dit boek te bestuderen of nogmaals te bestuderen. Dit geldt niet alleen voor het landmeetkundig gedeelte maar ook voor de ge- dachtengang van de gerichte meetkunde. Helaas vindt deze werk methode in de geodesie nog te weinig toepassing terwijl in andere wetenschappen de vectoriële methoden (want daar gaat het hier om) juist hoogtij vieren. Men bedenke dat de matrixrekening on verbrekelijk met de vectoren verbonden is. Het is ook daarom dat wij de bestudering van het boekje van Prof. Heyting in het voor gaande hebben aanbevolen. Gelijktijdig met de nieuwe h.t.w. zijn nieuwe rekenformulieren en nomogrammen verschenen. Vooral het aantal nomogrammen is sterk uitgebreid. We beseffen hier weer hoe belangrijk het is, dat een van onze beoefenaars van de geodesie tevens een expert is op het gebied van de nomografie. Het is eigenlijk jammer dat aan deze nomogrammen niet meer te zien is welke grote hoeveelheden werk verzet moesten worden voordat ze in deze vorm van de pers konden rollen. Het is daarom, dat we op dit werk nog eens extra de aandacht vestigen. De schrijver van dit artikel heeft het grote voorrecht gehad het ontstaan van de nieuwe h.t.w. van nabij mee te pogen maken. Hij kan daarom ook getuigen van de grote zorg die de commissie leden aan dit werk hebben besteed. Door hun arbeid ontstond een boek dat niet alleen het kadaster maar ook de gehele Nederlandse landmeetkundige wereld ongetwijfeld belangrijke diensten zal be wijzen. Er is geen antwoord te geven op de vraag of de nieuwe h.t.w. een moeilijk leesbaar boek is. Dit is immers geheel afhankelijk van de persoonlijke geaardheid van de gebruiker, van diens opleiding 204

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 28