en vooral van zijn belangstelling voor zijn vak. Er is veel dat alleen maar geleerd kan worden aan de Technische Hogeschool maar daar naast zullen de cursisten van de overgangsvakcursus voor landmeet kunde vele bekende zaken tegenkomen. Kennis van de waarne mingsrekening is voor elk hoofdstuk onmisbaar. Voor een deel kan men deze kennis opdoen uit het boek van Prof. Tienstra 2) dat in de loop van deze maand verschijnt. Tot slot spreken wij de hoop uit dat de nieuwe h.t.w. een gun stige invloed op het kadaster zal uitoefenen waarbij we dan niet alleen aan de technische kant van de zaak denken. De gedachte zal post vatten dat een dienst, die een dergelijke handleiding ter beschikking stelt van zijn personeel, ondanks andere tekortkomingen stellig niet de slechtste werkgever is, In het laatste lustrumboek van het gezelschap „Snellius" komt onder het varia een Engels spreekwoord voor dat blijkens de voorafgaande zin slaat op de nieuwe h.t.w. in de praktijk: „It's not so easy to teach new tricks to an old dog". Mogen alle bij het kadaster in gebruik zijnde h.t.w.'s over een aantal jaren verfomfaaide, door het vele gebruik getekende exemplaren zijn. Dan is bewezen dat ,,the old dog" toch de eeuwige jeugd bezit. Microscopium, door Maria Rooseboom. Leiden 1956. 60 blz., formaat 31 X 22 cm. Gebonden. In deze rubriek bespraken wij reeds enige malen publikaties, waarin Dr. Marie Rooseboom, de directrice van het zo interessante Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen te Leiden, de hand had. Wij herinneren slechts aan haar boekje over de Nederlandse instrumentmakerskunst (Orgaan 8e jg., nr. 5), en aan de studie van Zevenboom en Dr. Wittop Koning over Nederlandse gewich ten, die zij van een voorwoord voorlag (Orgaan lie jg., nr. 3). Het typografisch zeer fraai uitgevoerde boekwerk ,,Microsco- pium" is van voornamere allure. De microscopie, die 300 jaren bestaat, is zeker de aanleiding geweest van deze uitgave. Als wij na de lezing van Prof. Dr. F. Zernike, de Nobelprijswin naar, die de verbeterde fase-contrast microscoop op zijn naam heeft staan, dit kostelijk geïllustreerde werk bekijken, wordt het gehoor de ons bekender en de belangstelling voor het onderwerp, door de lezing gewekt, levendiger. Het grootste deel van de afgebeelde instrumenten bevindt zich in 5et genoemde museum te Leiden, Steenstraat la. Wij noemen het instrument van Robert hooke, uit diens „Micrographia" (het eerste, in 1665 verschenen, geïllustreerde boek over deze weten- 205 2) J. M. Tienstra, Theory of the adjustment of normally distributed observa tions, Argus, Amsterdam 1956.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 29