schap) dat van John Cuff, die in 1744 als eerste de Lieberkühn- spiegel, de holle verlichtingsspiegel, toepaste op de samengestelde microscoop; van de Engelse instrumentmaker Culpeper (1735), die van Hertel de verstelbare verlichtingsspiegel onder de voorwerp- tafel overnam; Hertel's microscoop van 1716; een Zeiss-microscoop van 1881, die eens toebehoorde aan Frederik van Eeden en ver schillende andere. Naar onze mening is de samenstelster er in geslaagd, velen aan het lezen te zetten. Zonder dat men veel geleerdheid moet verwer ken (al is de inhoud zonder twijfel wetenschappelijk verantwoord), steekt men over de microscoop veel op. Door het bekijken van de knappe foto's alleen al groeit het respect voor de vorsers, die deze wetenschap van het kleine door hun techniek tot zo'n grote hoogte hebben opgevoerd. Wij raden de lezers, die zich in deze jubileumperiode meer dan anders aangetrokken voelen tot de microscopie, dit werk van Dr. Marie Rooseboom aan te schaffen. Zij zullen het zonder twijfel beschouwen als een aanwinst. Ook de afgebeelde instrumenten uit Antwerpen (Marshall-micro scoop van 1693 en een Hollands microscoop je uit de le helft van de 18e eeuw), een trommelmicroscoopje van 1750, Amici's horizon tale microscoop van 1836 uit het Utrechtse Universiteitsmuseum verdienen onze onverdeelde aandacht. De schrijfster heeft bewust niet gestreefd naar volledigheid. Ook het museum, dat zij als directrice dient, bezit verschillende andere instrumenten (Dellebarre, West, Rienks e.a.Maar juist daar door kon aan de artistieke uitvoering meer recht worden gedaan en durven wij het aan, dit boek voor de liefhebbers ook een gezellig boek over microscopie te noemen. Laten velen de inhoud tot zich nemen en daarna eens een bezoek brengen aan Leiden. Met ,,Microscopium" als wegbereider zal men daar een dag met de microscopen goed besteed achten. Wij danken de schrijfster voor haar arbeid. W. K. Verslag Centrale Cultuurtechnische Commissie en Cul tuurtechnische Dienst over 1955. (Uitgave van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Al zeer spoedig na het jaarverslag over 1954 is het verslag over 1955 verschenen, waarmee de achterstand in het verschijnen van deze verslagen is ingelopen. Zoals altijd is het ook nu weer een genoegen in zo'n jaarverslag van de C.C.C. en C.D. te mogen bladeren. Het is keurig verzorgd, telt ditmaal ongeveer 100 blz., is voorzien van vele kaartjes, grafie ken en foto's, en geeft weer veel meer dan een dorre opsomming van wat er gebeurd is. 206

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 30