Das Deutsche Schweregrundnetz (I. Pendel- und Gravimeter- messungen 1952-1955). Sonderdruck aus „Bildmessung und Luftbildwesen" 1956 ,,Zur analytischen Behandlung photogrammetrischer Aufgaben" von Dr.- Ing. habil. K. Rinner. Uil andere publilcafies In „The National Geogvaphie Magazine vol. CIX, nr. 3, redac tie 16th and M. streets Northwest, Washington 6, D.C. komt een interessant artikel voor van Robert Leslie Conly, getiteld: Men who measure the earth. Het is een relaas van de arbeid van geodeten uit 18 landen van de Nieuwe Wereld, die de jungle bereizen en de hoogste Sneeuwtoppen beklimmen om o.m. Latijns Amerika in kaart te brengen. De vele illustraties in kleurendruk maken het ge heel tot een gezellig leesstuk. Het project is echt Amerikaans van opzet en wordt door Amerika samen met 17 Latijns-Amerikaanse staten in uitvoering genomen onder auspiciën van de Pan American Institute of Geography and History en onder directe leiding van de inter-Amerikaanse Geode tische Dienst (I.A.G.S.), welke dienst dit jaar zijn 10-jarig bestaan vierde. De I.A.G.S. is een orgaan van het Amerikaanse legercorps van ingenieurs, dat in Latijns Amerika bekend staat als Servicio Geodé- sico Interamericano. Directeur is kolonel Robert R. Robertson. Naar de mening van ingenieurs, die in het artikel aan het woord zijn, is het landmeten maar een slap baantje geworden, nu het met radio, jeeps en helicopters, voedselaroppings en andere hulp elk jaar gemakkelijker wordt. De I.A.G.S. heeft ter ondersteuning van het geodetische werk de beschikking over 25 vliegtuigjes en 20 helicopters, 500 trucks en jeeps en 40 boten, korte-golf-radio, waardoor alle stations met het hoofdkwartier in Clayton (Panamazone) in contact blijven. Indivi dueel is men uitgerust met walkie-talkies. Wij menen, dat dit stuk door vele vakgenoten met genoegen zal worden gelezen, ook al is het geen wetenschappelijk vakartikel. Zowel over de getijdemetingen als over de arbeid van de lucht- kaarteringsteams, de astronomische- en zuiver geodetische arbeid wordt op een prettige wijze verteld. Laten wij hopen, dat de auteur gelijk heeft als hij aan het slot zegt, dat de medewerkers van 17 landen elkaar door langdurige samenwerking gaan respecteren en vrienden worden. 210

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 34