T ekeningenbeheer G. A. B. FRINKING: We kunnen niet zeggen, dat de geschiedenis van het tekeningen- beheer van onze dienst van bewogen aard is geweest of dat zich ernstige problemen hebben voorgedaan. Ik meen dat het vooral twee factoren zijn geweest, die daartoe hebben bijgedragen. Daar was en is op de eerste plaats het uni forme formaat, dat een uniforme methode bevordert, maar daar is vooral de simpele vorm van aanduiding, die een eenvoudige manier van beheren mogelijk maakt. Want het grote probleem van teke- ningenbeheer, dat zich bij bedrijven en instellingen voordoet is: hoe vind ik een bepaalde tekening over een bepaald onderwerp, uit een bepaalde periode terug, een probleem dat we bij onze dienst niet kennen. Misschien is het beter te zeggen: nog niet kennen, want ook onze dienst heeft steeds meer te maken met reprodukties in allerlei vorm. En wat daarvan de consequenties zijn is nu nog moeilijk te overzien. Nu reeds hebben we te maken met filmmateriaal (positief- negatief), lichtdruk, fotoafdruk (rechtstreeks-optisch), calque, vergroting, verkleining, enz. Deze materialen hebben ieder bepaalde eigenschappen, zoals lichtechtheid, hanteerbaarheid, die zekere voorzieningen eisen bij de verzorging. Voor zover mij bekend, kennen we bij onze dienst de volgende methoden van opberging: a. portefeuilles, staande voor veldwerk en hulpkaarten en liggende voor plans (in legkasten). b. z.g. Kamas-kaartenkasten, een staand systeem voor plans. c. een vouw-systeem voor veldplans. d. z.g. Gabs-hangkasten voor plans. De volgorde geeft tevens de ontwikkelingsgang weer van het opbergingsprobleem. Of het laatste systeem als de juiste oplossing moet worden beschouwd, is nog een open vraag, een vraag die voornamelijk wegens onvoldoende ervaring voorlopig onbeantwoord moet blijven. Een nadeel is b.v. dat voor deze kasten meer ruimte nodig is dan voor kasten met een liggend systeem. Ten aanzien van de minuutplans is het voorts nog de vraag of het vrij hangen, waardoor lucht en licht dus meer invloed kunnen uitoefenen op het reeds oude papier, niet nadeliger is dan het op elkaar liggen in portefeuilles. Een belangrijk voordeel is dat een geopende kast onmiddellijk een duidelijk beeld geeft van het aanwezige plan-archief, zonder dat het nodig is eerst een ordner te openen, tenminste als men 17

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 17