gebruik maakt van ruiterkaartjes, die een indicatie geven welk plan niet in de kast aanwezig is en waar het zich bevindt. Daar naast kan een goed gebruik van de z.g. index-kaarten, die bij iedere ordner behoren, een duidelijk beeld geven van toestand en aard van een plan (b.v. schaal, al of niet vernieuwd, filmplan, enz.). Inmiddels heeft zich reeds een nieuw hangsysteem aangekondigd van wellicht revolutionaire betekenis n.l. het systeem Zippel-T- Hang, dat in ons land in licentie wordt vervaardigd en voor het eerst op de laatste Jaarbeurs werd gelanceerd.1) Een bezoek aan de fabriek bevestigde mijn indruk, dat hiermede sprake is van een belangrijke stap voorwaarts op het gebied van vereenvoudiging van werkzaamheden. Wat toch is het geval? Ieder die het z.g. Gabs-systeem kent, weet welke handgrepen er nodig zijn om een plan te voorschijn te halen uit de ordner, via de opener. Welnu, bij het Zippel-T-Hang systeem neemt men met één handgreep elk willekeurig plan in enkele seconden uit de kast, ongeveer op de manier zoals men zijn jas met kleerhanger van de kapstok neemt. Op dezelfde wijze wordt het er ook weer inge- hangen. Geen ordners, geen mechaniek: het plan hangt n.l. aan de korte zijde, alleen in het midden aan een T-ijzer. Het ei van Columbus. Erg benieuwd was ik hoe dit mogelijk was met slechts één punt van ophanging. De oplossing is even eenvoudig als afdoende: aan het plan wordt aan de korte zijde een stevige prespane strip gehecht, die in het midden een uitsparing voor het T-profielijzer van bijzondere constructie heeft; nog versterkt door een plastic hardfolie, waarmee het plan stevig hangt zonder dat er sprake kan zijn van inscheuren. Het interessante is bovendien dat iedere willekeurige kast, die de goede afmetingen heeft, enkel door het aanbrengen van het T-ijzer, benut kan worden. Het systeem opent echter nog veel meer perspectieven. Want niet alleen tekeningen kunnen worden opgehangen, maar ook b.v mappen, in allerlei formaten en voor allerlei doeleinden, en brief- ordners. In dit verband denk ik aan onze kadastrale boekhouding met zijn wanden vol leggers, waaruit de betrokken ambtenaren, komende van hun schrijftafel, een bepaalde keuze maken: het ene ogenblik uit de wand vóór hen, het volgende ogenblik uit die achter of op zij van hen, afhankelijk van de gemeente, die ze in behandeling 18 Het Tijdschrift voor Efficiëntie en Documentatie, jg. 26, sept. 1956, nr. 9, blz. 304 beveelt dit Zippel-T-glijsysteem aan in een art. van P. S. Nijdam, hoofd- comm. Prov. Waterstaat N.-Holland, getiteld: Rail-ophanging bij de opberging van documenten. Deze ambtenaar kende de Gabs-kasten ook. Red.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 18