hebben en overeenkomstig het gezegde: als de berg niet bij Mo hammed komt, komt Mohammed bij de berg. Op een afstand bekeken doet deze werkwijze denken aan die van de mieren, waarvan eens iemand schreef: „Als de mieren met hun aanleg tot hard werken en onverpoosde inspanningen één dag in de week hadden besteed aan nadenken, zouden ze nu de Koningen der schepping zijn". Wij vragen ons dus af of het toch niet mogelijk is de berg naar Mohammed te brengen. Mij lijkt het met het hang-systeem, in combinatie met een bij de ideeënbus-commissie iftgediend voorstel van een nieuwe vorm van de legger (en de staat 75), een ernstige overweging waard. Ik zag b.v. een kast op wielen op tafelhoogte, lang 100 en diep 70 cm met een capaciteit van 2 rijen hangmappen boven elkaar. In verband met de bedoeling van dit artikel, moet ik het voor lopig hierbij laten, maar blijf gaarne tot het geven van nadere in lichtingen bereid. Dat het probleem van het tekeningenbeheer in brede kring leeft blijkt hieruit, dat het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratuur te 's-Gravenhage een „Studiegroep voor beheers- documentatie" heeft gevormd, die onlangs een bijeenkomst had georganiseerd ter bespreking van verschillende problemen. Door een viertal sprekers werden verschillende aspecten van deze materie belicht, ingeleid door de voorzitter van de Studie groep, die mededeelde dat het doel van deze bijeenkomst was te komen tot een overzicht van het tekeningenprobleem en tot de oprichting van een werkgroep. Als eerste sprak een vertegenwoordiger van Philips te Eind hoven over de toepassing van reproduktie-technieken in het teke ningenbeheer. Op aanschouwelijke wijze gaf deze spreker een overzicht van ontstaan, ontwikkeling en werkwijze van tekening en reproduktie, zoals het bij dit bedrijf plaats vindt. Op het gebied van de repro- duktietechniek leverde deze uiteenzetting echter geen nieuws op. De tweede spreker, van de provinciale Gelderse Electriciteits- maatschappij, besprak de administratieve zijde van het tekeningen- beheer. Het accent van systematiek en codering ligt in een bedrijf of industrie natuurlijk anders dan bij ons, omdat er in het eerste geval sprake is van allerlei onderwerpen, formaten en soorten en we bij onze dienst alleen te maken hebben met kaarten met een vastgestelde aanduiding. De problemen van deze spreker hadden op ons (nog) geen betrekking. Na een korte theepauze was de N.V. Philips weer aan het woord door de derde spreker, die de materiële zijde van het beheer be handelde. Hij noemde verschillende manieren van opberging vanaf oprollen via ladekasten tot hangkasten, met verschillende papier soorten. Hij maakte daarbij de volgende interessante opmerkingen die ook voor ons van belang kunnen zijn: 19

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 19