1. De archiefruimte waar calques worden bewaard, moet van een zekere vochtigheidsgraad zijn, om uitdrogen te voorkomen. 2. Omranden van tekeningen geeft minder scherpe afdrukken (aan de kant) en neemt ruimte in bij het opbergen. 3. Men moet aan een tekening kunnen zien dat ze gewijzigd (bijgewerkt) is (eerst afdrukken). 4. Men dient maatregelen te nemen ter beperking van de groei van het archief, b.v. door éénmaal per jaar grote opruiming te houden. Spr. adviseerde op de tekening aan te geven wanneer deze is gebruikt. Na een bepaald aantal jaren kan deze dan verhuizen naar ,,het 2e archief". (In dit verband denk ik aan onze zelfstandige kaarteringen. En hoe is het bij de ruilverka velingsbureaus? De laatste spreker, een employé van de Bataafsche Petroleum Mij, besprak de organisatorische en personele problemen. Het is moeilijk een algemeen beeld hiervan te geven, aldus zeer terecht deze spreker, omdat juist deze problemen gebonden zijn aan eigen aard van het bedrijf of instelling. Een tekeningenarchief is een organisch gegroeide of groeiende neerslag van het bedrijfsproces uitgedrukt in tekeningen. Materiaal noch afmeting geven reden voor een afzonderlijk tekeningenbeheer, terwijl ook de inhoudswaarde geen bijzondere eisen aan de verzorging stellen. De organisatie had volgens spreker drie facetten: 1. de ordening, waarbij men kan uitgaan a. van de zaak waarom het gaat (b.v. project-opdracht-bestel ling; d.i. zaaksgewijze ordening). b. de auteur (eigen tekening tekening van derden stan daardtekening). c. de bestemming pomp-afsluiter-schip d. de tijd, waarop is begonnen. e. het nr. van de tekening. f. formaat. g. fysische kwaliteit (b.v. doorzichtigheid). 2. de samenhang met anderen, waarbij afstand en transport tussen archief en gebruikers in het bedrijf een rol speelt. Een eerste voorwaarde is: een centrale leiding, zodat geen dubbel werk ontstaat. 3. Centralisatie of decentralisatie, vooral op het gebied van de reproduktie-vervaardiging. De vraag of deze door de teken kamer moet worden uitgevoerd hangt af van de verhouding tussen de prijs van de machine en het gebruik dat er van ge maakt wordt. Wat het personeel betreft meende deze spreker dat men voor 20

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 20