dezer bedragen vloeiden voort uit een vergelijkenderwijze be schouwing van de functies» Wat men ook bij de genormaliseerde methode nodig heeft» nml» een gedegen en scherpe taakomschrijving, heeft men in feite reeds altijd gebruikt bij de vergelijking van taken. Er is dus eigenlijk niets nieuws onder de zon. Het grote voordeel van de genormaliseerde methode is echter, dat er meer systeem in is gebracht, dat men bij onderlinge en bindende afspraak heeft vastgesteld, hoe de functiebeschrijving moet worden opgesteld en welke factoren van een taak bij de waardering speciaal moeten worden bekeken, opdat volgens vastgestelde normen elk der fac toren van een taak met een cijfer kunnen worden gewaardeerd. Dit is inderdaad een groot voordeel, want vroeger gaf iedere taakomschrijver naar zijn beste weten een omschrijving, hetgeen betekende, dat iedere taakbeschrijver dit op zijn eigen wijze met zijn eigen woordkeuze deed, m.a.w., wat die een ,,goed werk" noemt, wordt door een ander met ,,een mooi stuk vakwerk" of i.d. betiteld, terwijl men een zelfde waardering bedoelt te geven. Begrijpelijk is, dat wanneer hogere instanties op deze wijze ver schillend geformuleerde beoordelingen onder ogen krijgen, het lang niet uitgesloten moet worden geacht, dat gelijkliggende functies uiteindelijk verschillend worden getaxeerd. Dat nu is het gevolg van rapporteren naar eigen woordkeuze en geaardheid. De genormaliseerde methode voorkomt dit laatste zoveel mogelijk doordat taakbeschrijvingen en beoordelingen allen volgens één systeem plaats vinden. Men is dus in deskundige kringen allen één en dezelfde taal gaan spreken en komt daardoor veel meer tot een vormige gedachtenweergaveIk zeg opzettelijk ,,veel meer", want ook dit werk is mensenwerk en als zodanig zal elke beoordeling toch altijd min of meer het stempel van de beoordelaar dragen, dus ook een min of meer subjectief karakter dragen. De wijze, waarop het systeem wordt uitgevoerd, beoogt echter de objectiviteit zo dicht mogelijk te benaderen. Ondanks dit alles moet men bedenken, dat de toepassing der nieuwe methode nog maar in de kinderschoenen staat. Er is nog slechts een beperkt aantal voorbeelden van beoorde ling en gradering gepubliceerd. Men zal nog tal van voorbeeld functies moeten samenstellen. Momenteel ligt de mogelijkheid van toepassing nog alleen in de werkliedensector, hoewel de opzet is ook spoedig in de admini stratieve sector praktisch te gaan werken. M.i. lenen deze laatsten zich daartoe zeker in veel mindere mate en zal de hoog nodige voorzichtigheid daarbij ernstig zijn geboden. Voorwaarde is steeds, dat vooraf de sleutelfuncties worden beoordeeld en gewaardeerd, opdat aan de hand daarvan later alle functies kunnen worden beoordeeld. Of de praktische bruikbaarheid voldoende is bewezen? 23

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 23