minimumloon reeds behoorlijk uit te gaan boven de loonvloer, bij welker vaststelling bovendien voldoende rekening behoort te worden gehouden met de steeds groter wordende behoefte van de arbeider (ook de ambtenaar is hier arbeider) als gevolg van de steeds meer naar alle kanten zich uitbreidende produktie en de daardoor ontstane consumptie-mogelijkheden, gepaard gaande met het zich steeds meer bewust worden bij de arbeiders van de waarde van de mens-arbeider in het totale produktie-proces. Het is juist mijn vrees, dat de grote aandacht, die de genormali seerde methode van werkclassificatie opeist, de waarde van het allesbeheersende vraagstuk al dan niet bewust zal doen ver doezelen en minder in het oog doen springen. De onderlinge verhoudingen zullen dan door de toepassingen der methode wel zo juist mogelijk worden gelegd, maar te weinig aandacht zal worden geschonken aan het loonniveau. En dit laatste is voor mij toch nog altijd het belangrijkste. Bovendien is er nog het bezwaar, dat bij de beoordeling van zgn. deelfuncties, dat zijn functies, die als het ware zijn samenge steld uit verschillende taken, de taakwaardeerder het als zijn plicht zal zien er op te wijzen, dat een taak bijv. voor 80 uit lager liggend werk en voor 20 uit hoger liggend werk bestaat, zodat door afsplitsing de taak goedkoper kan worden gemaakt. Weliswaar betekent dit slechts verschuiving van arbeid, maar het betekent tevens automatische vermindering van de waarde van bepaalde functies, daardoor wellicht zelfs vermindering van de belangstelling in het werk van de zijde van de arbeider, hetgeen leidt tot schade van de dienst en hemzelf. Dit is m.i. een voor vele werkers schadelijk nevendoeleinde van deze methode! M.i. behoort de taakwaardeerder de taak te beoordelen zoals hij hem aantreft en zoals deze historisch is gegroeid! Niettemin zal men er zich vertrouwd mee moeten maken de methode eerlang op zich te zien toegepast. Dat ik bepaalde bezwaren heb wil niet zeggen dat ik de methode zelf aanval. Deze is goed en rechtvaardig. De organisaties hebben er alleen op toe te zien, dat er geen Ioondrukkende tendens door ontstaat. Vooropgesteld zij, dat het de uitdrukkelijke bedoeling is, dat niemand ook maar enig direct nadeel zal hebben van de in voering der methode. M.a.w., ook al zou bij de waardering volgens deze methode van een bepaalde functie blijken, dat deze tot nu toe te hoog werd gewaardeerd, dan zal dit voor de functionaris, die de functie bekleedt, nimmer financieel nadeel tengevolge hebben. Alleen zijn opvolger zal dan lager worden betaald. De grondslag van de methode is de taakomschrijving of functie beschrijving. De taakanalist zal uw functie op papier zetten. 25

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 25