Indien het goed gaat, zal hij dit doen, nadat hij u eerst uw taak heeft laten uiteenzetten en hij tevens een gesprek erover met uw directe chef heeft gehad, waarbij het wezen en de aard uwer taak duidelijk naar voren is gebracht. Veelal zal hij zich ook verstaan met hem, die de leiding heeft over de afdeling, waarin u werkt. Dit alles betekent natuurlijk niet, dat wanneer bijv. de functie van bankwerker" moet worden beschreven, dat alle bankwerkers in een bepaald bedrijf moeten worden gehoord. In overleg met de leiding behoort dan één der bankwerkers te worden gehoord, die behoorlijk in staat is zijn gedachten onder woorden te brengen en een goed en duidelijk inzicht en overzicht van zijn taak kan geven. Krijgt de taakanalist het gevoel, dat wellicht toch de gegeven omschrijving niet geheel juist is, hetzij onvolkomen, dan wel hier of daar gebrekkig is geweest, dan zal hij zich spontaan tot een andere bankwerker wenden teneinde te verifiëren of de taak wel juist werd geschetst. Hij controleert dit ook in een gesprek met de leiding. Men behoeft geen angst te hebben door de taakanalist niet te worden begrepen, omdat hij geen vakman is. Zeker is, dat de taakanalisten wel zodanig zijn getraind, dat zij een goede beschrij ving ook goed kunnen verwerken. Hij zal trouwens door het stellen van vragen wel zorgen, dat hij een dergelijk inzicht in de materie krijgt, dat het hem mogelijk is de functie-beschrijving op te stellen volgens het principe, dat aan bepaalde factoren, die moeten worden beoordeeld volgens het vaste geldende schema, scherp en duidelijk naar voren komen. Eis is, dat men duidelijk en in chronologische volgorde vertelt, wat men doet en met welk doel dit wordt gedaan. Ik kan er niet genoeg de nadruk op leggendat men vooral ook de kleinste dingen niet vergeetook al komen ze u persoonlijk als onbelangrijk voordaar de mogelijkheid anders bestaatdat men zichzelf schade doetof althans in de toekomst zijn eigen functie naar beneden haalt Men vertelle alles en late het aan de taakanalist over, wat die nodig heeft om op schrift te stellen. Hij houdt bij de functiebeschrij ving wel rekening met de gezichtspunten, die volgens het grade- ringsschema op een bepaalde waarde moeten worden geschat. Bovendien indien althans de opzet der methode goed wordt gevolgd zal hij het concept van zijn functiebeschrijving met u bespreken en u denke er dan vooral om op de geringste kleinig heden te wijzen, die naar uw mening niet onvermeld mogen blijven. Een juiste, nauwkeurige analyse van de functie is absoluut ver eist, wil men bij de taakwaardering het volle pond krijgen. De omschrijving behoort allereerst aan te geven, hoe de functie organisatorisch deel uitmaakt van het geheel, het doel van de functie aangeven en laten uitkomen, wat er door de functionaris wordt gedaan. Daarna zal de taakanalist per gezichtspunt een nauwkeurige beschrijving moeten geven. 26

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 26