In de aanvang van dit artikel heb ik reeds gesclireven, dat de hele methode eigenlijk niets met wetenschap heeft te maken. Zij berust op een serie afspraken, waardoor ieder weet, wat er precies wordt bedoeld met hetgeen wordt gezegd. Welnu, de deskundigen hebben afgesproken, dat alle functies worden beoordeeld op de navolgende gezichtspunten, t.w.: 1. Kennis (5). 2. Zelfstandigheid (6). 3. Contact met anderen ('2). 4. Uitoefening van gezag over hiërarchisch ondergeschikten en over andere personen (2). 5. Uitdrukkingsvaardigheid 6. Bewegingsvaardigheid (2). 7. Materiaal- en machinegevoel 8. Bezwaren aan de arbeid verbonden, t.w.: a. zwaarte van de arbeid 1 b. inspannende houding en eenzijdige beweging (1), c. bezwarende oplettendheid C1), d. bijzondere bezwaren van de werksfeer en het materiaal (3), e. persoonlijke risico (1). 9. Speciale eisen. 10. Afbreukrisico (4). Hierbij moet ik erop wijzen, dat het lang niet uitgesloten is, dat de deskundigen de opstelling dezer gezichtspunten nog zullen wijzigen. De taakanalist zal dus uw taak duidelijk omschrijven en aan geven, wat er met betrekking tot elk der gezichtspunten in uw taak valt te beoordelen. De beschrijving zelf zal geen enkel element van beoordeling bevatten. Ik wil nu trachten per gezichtspunt aan te geven, wat daarvan wordt beoordeeld. Wat kennis betreft gaat het niet om behaalde diploma's, maar om alles wat u moet kennen om uw functie te kunnen vervullen, dus alles wat u door studie, dus in theorie, öf in praktijkervaring hebt geleerd. De taakanalist moet duidelijk de graad en zwaarte van de kennis, die benodigd is, doen uitkomen. Wat zelfstandigheid betreft is duidelijk, dat zal moeten blijken in hoeverre men zelf heeft te handelen en te beslissen, dan wel wan neer men advies of beslissing van een ander heeft te vragen. Hier gaat het dus om begrip en inzicht bij de taakuitvoering, alsmede om het feit öf en in welke mate men organisatievermogen, initiatief e.d. moet bezitten, waarbij het van belang is of het werk moeilijk is en men al dan niet naar bepaalde instructies moet werken. 27

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 27