Opgaven mei landmeetkundige inslag 31 Voor de belangstellende lezer kunnen de volgende publikaties de kennis omtrent dit onderwerp nog aanvullen: T) Taakanalyse en werkclassificatie (openbare les bij het aanvaarden van de opdracht les te geven in de leer der organisatie en efficiency) door Ir. J'. A. van Kats. '2) Tijdschrift voor Efficiency en Documentatie (1949, 19, 36) artikel van Jhr. Mr. R. A. Th. Gevers Deynoot. 3) Bedrijfstechniek, H. P. Bakker (N.V. Uitg. Mij. TE. E. Kluwer), blz. 94 e.v. arbeidsclassificatie. 4) Functionele taakverdeling in de fabricage, Ir. C. Hijner (H. E. Stenfert Kroese's uitg. mij. 1943). 5) De practijk van tijds- en bewegingsstudie, Dr. Ir. C. L. M. Kerkhoven (N.V. Wed. J. Ahrend Zn.) 1946. G) Normenboekjes V 3000 en 3001. Red. Opgave LIX. Deze opgave blijkt geen onverdeeld succes te zijn geweest. Het begon al met de vergissing onzerzijds door het verwisselen van de gemeten richtingen op Anwolde bij het publiceren in het september nummer. Gelukkig waren er toen vier inzenders die dank zij wat gepuzzel dit euvel wisten te lokaliseren. Op zichzelf een nuttige bezigheid omdat we in de praktijk ook wel dergelijke moeilijkheden moeten overwinnen. Alleen is het meestal een zeer tijdrovend karwei, de schaduwzijde ervan. De inzendingen die we mochten ontvangen, zijn niet allemaal feilloos. Zodra U een grotere afwijking hebt dan 1 cm in een of beide der door U gevonden coördinaten met de hier gepubliceerde, kunt U aannemen dat U ergens een vergissing hebt begaan. De meeste inzenders hebben gehandeld volgens een manier die gelijk is aan of parallel loopt met onze eerste zo dadelijk aan te geven methode. Maar er zijn toch ook enkele inzenders die van het geijkte pad afwijken. Zo geeft H. J. Drenth een wat afwijkende methode voor de snijding van DA met de cirkel waarop A moet liggen. M. J. Meywaard en D. J, Sluiter hebben de methode toegepast voor de snijding van lijn en cirkel die A. W. Boelhouwer beschreven heeft in het Orgaan, jrg. 5, nr. 1, blz. 17. Ditzelfde onderwerp snijdt M. Rijsdijk ook aan in zijn artikel Formulieren kadaster nrs. 61 en 62" op blz. 2 van deze aflevering. De meest toegepaste oplossingsmethode komt op het volgende neer. Als aanduidingen gebruiken we de eerste letter van de plaats namen. Met behulp van snijpuntsberekening of basishoekenmethode be rekenen we de coördinaten van D en van M, het middelpunt van de omgeschreven cirkel van A AERHierna leiden we het argu-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 31