Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van dec. '56). Men maakt tevens kennis met het Abzieh-masken-Verfahren, waarvoor in 1956 patent werd aangevraagd. Over verscheidene methoden van kaartreproduktie, over de me chanische kaartbeschrijving en over nieuwe gereedschappen bij dit werk worden door deskundige onderzoekers vele behartigenswaar dige dingen gezegd. Waar de uitgave 88 blz. druks omvat van het formaat 17,5 bij 24,5 cm is het begrijpelijk, dat wij zeer tegen onze zin een uitvoe riger bespreking van de bijzonder interessante inhoud achterwege moeten laten. Zij, die kartografie en reprografie bestuderen, vinden in deze „Nachrichten" ongetwijfeld veel van hun gading. Hemel en Heelal door Prof. Dr. Oswald Thomas, be werkt door Dr. J. J. Raimond Jr. (met 33 fig. en 23 foto-reprodukties)Eerste druk in 1956. Prijs 9,60. Dat wij hier wijzen op de nieuwste druk van een reeds bekend (populair-wetenschappelijk) astronomisch werk, verschenen bij H. P. Leopolds Uitgeversmij N.V. te Den Haag, vindt zijn oorzaak in de persoon van de schrijver, een geleerde die reeds meer dan veertig jaren onderzoekt en doceert en duizenden ontwikkelde leken naar buiten trok, om deze te laten delen in zijn grote liefde voor de sterrenhemel. Prof. Thomas weet ook de moeilijkste onderdelen van deze, misschien wel oudste, wetenschap zo helder uiteen te zetten, dat men geboeid wordt en blijft. Nieuw zijn in deze druk de bespre kingen gewijd aan het waterstofatoom-radiozender (blz. 230), aan de donkere nevels in de melkweg (blz. 239) en aan de spiraal nevels. (blz. 244, 245). Het kan van belang zijn, te trachten de weg te vinden in de duizenden hemellichamen en nog eens te luisteren naar een gezag hebbende stem, die ons nader brengt tot afstanden, wetten en hoe danigheden van sterren en sterrenbeelden. De schrijver laat ons duidelijk zien, hoe de tijd wordt bepaald, hoe de afstanden tot hemellichamen worden berekend (in licht- mijlen van 10 biljoen km), hoe groot de afmetingen van bekende sterren zijn, wat men verstaat onder helling van de ecliptica, hemelpool en vierde dimensie, dag-en-nacht-evening een kromte straal, waarom en wanneer er zons- en maansverduisteringen op treden en waarom het bekende getal pi in bepaalde gevallen c= 2 scheen te zijn. Wij reizen naar de maan, komen in het rijk der pla neten en vernemen, hoe de kalender wordt samengesteld. Ellipsen en parabolen worden als smakelijke tussengerechten opgediend, de grootste spiegelkijker bewijst zijn diensten bij het onderzoek van de melkweg, de witte zuster van de regenboog, wij lezen over de 39

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 39