galactische aequator en galactische pool (Gr. gala melk). Be roemde namen als Einstein en Herschel, Hale en Kirchhoff, Bessel en Kapteyn (statistische afstandsmeting), Kant en Laplace pas seren de revue en aan het slot van dit boek gekomen, vraagt men zich verbijsterd af, of deze wondere wereld inderdaad eindig is... Aan diegenen, die zich op dit terrein veel kennis willen vergaren, raden wij lezing gaarne aan. Zij zullen het boek lezen als een boeiende roman. Calligrafie, uitgave Arti-Alkmaar. Formaat 11,5 cm bij 15,5 cm. Prijs 1.90. Als nr. 3 in de serie beeld-encyclopedieën verscheen bij Arti in Alkmaar „Calligrafie" met viertalige tekst. De wit-plastic omslag is versierd met lettervormen in rood en zwart van Oscar Ogg (Amerika). Het aardige boekje, dat in vier delen is gesplitst (voorbeelden met schrijf- of tekenpen, resp. pen met platte ronde punt, beitelvormige pen en initialen), bevat alfabets van P. van Kesteren, Nederland en Rand Holub, Amerika, benevens de Bernhard-cursief en Quick-drukletters, waarna prachtige exempels van krullentrekkerij uit de 17e en 18e eeuw volgen. Natuurlijk ontbreken ook de Romeinse en Gotische alfabets niet. Van deze gaven Ralph Douglass, Amerika, Görg Metzner, Duits land, S. H. de Roos, Nederland e.a. goede lettervormen. Ex libri van Rudolf Koch en sierteksten van Tiny ten Have, oorkondebladen en prachtige antieke en moderne initialen maken dat het een sierlijk geheel is geworden. Het literatuurlijstje aan het slot helpt belanghebbenden bij de studie van schoonschrift en calligrafie aan bronnen. Evenals nr. 10 in deze serie, getiteld „Letterboek", bevelen wij deze collectie schriftvormen gaarne aan. Landbouwgids 1957* Uitgave van het Staatsdrukkerij en Uitgeverijbedrijf, Den Haag. 672 blz. Prijs 5, De zevende Landbouwgids is verschenen. Zij, die ook de vorige uitgaven kennen, constateren gemakkelijk de vooruitgang, ook voor wat betreft de medewerkende instellingen. Van de ongeveer 100 op blz. 5 genoemden geven wij slechts enkele om aan te tonen, dat de met zeer grote zorg samengestelde vraagbaak" ook voor velen uit onze lezerskring tot een belangrijk naslagwerk is uitge groeid: afdeling Wetgeving en Juridische Zaken van het Minis terie L.V.V., de Cultuurtechnische dienst, de Landbouwhogeschool en het Landbouw-Economisch Instituut, het Landbouwschap, het Rijksconsulentschap voor Grond-Pachtzaken te Groningen, de Ned. Heidemaatschappij, Stichting voor Bodemkartering e.a. 40

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 40