geheel af te drukken op de achterzijde van de aanmetingskaarten kad. nr. 47. Op de voorzijde van die kaarten staan al veel gegevens betreffende het punt en verwijzingen naar de formulieren. Een eventuele standaardellips kan zeer aanschouwelijk in de figu ratie worden geconstrueerd en wat belangrijker is de argu menten en/of hoeken van de veelhoekszijden worden erop vermeld, waarvan we op kantoor en in het veld gebruik kunnen maken. Een universeel formulier* Helaas zijn, nog maar kortgeleden, veel formulieren opnieuw ge drukt, zodat een voorraad voor vele jaren aanwezig zal zijn. Het zal dan ook heel lang duren voor de kadastrale formulieren in boven- aangegeven zin gewijzigd zullen worden. Maar het mag lang duren; het behoeft zelfs nooit te gebeuren. Als de dienstleiding ertoe kan besluiten om voorlopig naast de bestaande formulieren het hierbij afgedrukte formulier over te nemen, zijn al die verbeteringen met één slag aangebracht. Uit dit formulier, dat niet minder dan vijf formulieren volledig vervangt, komt duidelijk naar voren, dat het aantal kadastrale formulieren, naar mijn mening, veel te groot is. Hoe zullen de archieven van elke kadastrale gemeente er over 50 jaar uitzien als we doorgaan zoals tot nu toe? Dat niet iedere be rekening een apart formulier vereist, bleek al uit het argumenten formulier, waarin ook berekeningen uit richting en afstand bepaald worden en uit het veelhoeksformulier, waarin tevens argumenten en overgangen berekend worden. De voordelen van dit formulier zal ik niet breed uitmeten; het moet voor zichzelf spreken ook al staat het hier dan slechts in zwart en wit afgebeeld. Het voert te ver om in dit artikel nog uiteen te zetten, waar de richtingscoëfficiënten gebleven zijn. We willen nu terugkeren naar de in het begin gestelde opgave, die geheel in dit formulier blijkt te kunnen worden verwerkt; de daarin berekende coördinaten zijn in rood vermeld (cursief gedrukt). De veelhoeksberekening volgens methode II* In vak 1, waarin de afstand Kr. 78 27 (centr.) berekend wordt, bepalen we ook de overgang van 27 exc. naar 27 (centr.). Het argument, vermeerderd met op en d geeft in vak 2 het argu ment 27 (centr.) 27 exc., waarmede de coördinaten van 27 exc. berekend worden. In vak 3 wordt nu het argument Kr. 7827 exc. bepaald; dit blijkt op 1 dmgr na te kloppen met 382,9044 323,9320, zodat de argumenten zowel als de overgang volledig zijn gecontroleerd. In de vakken 4 t/m 8 worden ingevuld de veelhoekspunten met de coördinaten en controlecoördinaten van begin- en eindpunt; de gemeten hoeken komen in hetzelfde vak als het punt, waarin ze gemeten zijn en de gemeten lengten tussen de punten waarop ze 54

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 11