tingdienst o.a. door de aanstelling van een directeur met beperkte bevoegdheden en de instelling van een efficiency-commissie geen merkbare resultaten heeft opgeleverd t.a.v. het werk en de perso- neelsbezettingDe achterstand bij de akte- en controleursposten is nog aanzienlijk groter geworden dan in de voorafgaande jaren al het geval was; hij is nu van die aard, dat deze in geen drie tot vijf jaar kan worden ingehaald. Aan hermeting, waaraan in een groot gedeelte van ons land dringend behoefte bestaat, kan niets worden gedaan; in vele gebieden is al meer dan een eeuw aan kaartver- nieuwing niets gedaan. Het verloop onder de landmeters en de landmeetkundige ambtenaren is reeds een aantal jaren zodanig, dat nimmer de begrote bezetting wordt gehaald, en thans dreigt dit tekort nog groter te worden. Er zijn deskundigen, die spreken van een tekort van 20 pet., maar dat zijn optimisten. Ik heb er ook gesproken, die een percentage van 50 en meer noemen. Op deze wijze is er van het aanvatten van nieuwe taken absoluut geen sprake. De feitelijke toestand is m.i. allerbedroevendst en dat komt ook in de Memorie van Antwoord duidelijk tot uiting; de Minister verbloemt dat niet. Juist bij deze dienst, waar de nauw keurige bijhouding van de eigendomsrechten zo uiterst belangrijk is, verkeren werk en bezetting in zeer moeilijke omstandigheden. Andere Departementen, zoals Verkeer en Waterstaat en Volks huisvesting en Bouwnijverheid, alsmede de provincies en de ge meenten en ook nog de waterschappen en andere instellingen zijn gedwongen zelfstandig een landmeetkundige dienst in het leven te roepen, die de dienst van de Minister van Financiën weer van een aantal gespecialiseerde ambtenaren berooft. Ik weet het, de Minister van Financiën heeft hier een zeer aparte en moeilijke taak. In de Memorie van Antwoord heb ik eigenlijk maar één opmerking ge vonden, die mij goed heeft gedaan, nl.: Doordat de ruilverkave lingswerkzaamheden voorrang genieten, zal hier geen stagnatie op treden". Ik ben verheugd over deze mededeling, maar dit betekent, dat tegelijkertijd de andere secties nog verder achterop zullen ge raken. Daar wordt de situatie ik denk b.v. aan de controleurs- posten en de hermeting vrijwel hopeloos. De Minister zegt, in navolging van zijn voorganger, dat hij de moeilijkheden wil oplossen door verschuiving van het werk naar de middelbare rangen en dat hij in verband hiermede het aantal mid delbare technici wil uitbreidenmaar deze gespecialiseerde ambte naren heeft men zo maar nietDeze specialisten moeten worden\ opgeleid en tegen deze ruimere opleiding verzet ik mij zeker niet maar als ze zijn opgeleidverdwijnen zij in grote getale in de kortst mogelijke tijd naar andere instellingen, waar zij een beter emplooi vinden. Bij het kadaster gaat het om twee zaken, de huidige noodsituatie en de positie en de taak van het kadaster op lang zicht. In de zomer van 1956 zonden de vier gewone hoogleraren in de geodesie van 57

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 14