liefst 75000, waarvan het achterstallige ieder jaar nog toeneemt; voor de bijhouding van het kadaster zijn ze onontbeerlijk, In zeer vele gevallen, zeker 60 kunnen deze kadastrale werk zaamheden door middelbaar personeel worden verricht en zeker ook het meten van vele akteposten, waarvan er liefst 74000 onafgedaan zijn, welk aantal ieder jaar nog met 10000 posten wordt vermeer derd; in feite wordt dat toch al te gek. Alleen de particuliere metin gen zijn bij, maar die moeten dan ook door de betrokken grond eigenaren afzonderlijk worden betaald; uiteraard zijn daar ook veel en grote posten bij, waartoe gemeentebesturen opdracht geven. Men kan niet volstaan met te zeggen, dat het niet mogelijk is om in deze tijd van hoogconjunctuur een tekort aan technisch personeel op te heffen; dat is wel duidelijk, maar er hadden maatregelen kun nen zijn genomen om de verkeerde personeelsinrichting van de dienst op te heffen en de dienst zodanig te reorganiseren, dat de mensen niet weglopen. Daar komt nog bij, dat er te veel besturen zijn, die er zo lang zamerhand een eigen meetkundige dienst op na gaan houden, de Waterstaat, de Nederlandsche Spoorwegen, de provincies, vele grote gemeenten. Het mag wel eens onder het oog worden gezien, of dat geheel niet beter in elkaar passend kan worden gemaakt; het is zo prettig om dat allemaal zelf te hebben, maar het kan zoveel goedkoper en minstens evengoed. De Minister zegt voorts nog, dat doordat de ruilverkavelings werkzaamheden voorrang genieten boven de overige werkzaam heden van de kadastrale dienst bij de uitvoering van de ruilverkave ling van de zijde van de kadastrale ruilverkavelingsdienst geen stagnatie optreedt. Dit verheugt mij, omdat in de vier jaar voor 1953 38100 ha waren afgedaan, dat is gemiddeld 9500 per jaar, en men tot ongeveer 20000 per jaar moest komen om bij te blijven. Maar nu heb ik gezien, dat de Minister van Landbouw, V .en V. na afloop van een bezoek, dat hij op 29 januari aan Friesland heeft gebracht, verklaard heeft, dat er voor het uitvoeren van de nood zakelijke ruilverkavelingen een urgentieplan op landelijk niveau zal komen. Het uitvoeren van ruilverkaveling zo zei deze bewinds man terecht zal leiden tot sociale, maatschappelijke en culturele ontwikkeling, waaraan vooral de achterlijke gebieden in ons land grote behoefte hebben. Alle organen, die op die gebieden werken, zullen bij de voorbereidingen moeten worden ingeschakeld. De Minister hoopte, dat men dit jaar nog tot de vaststelling van dit plan zal kunnen komen. Ik erken het zeer grote belang van de ruilverkaveling; daarom mag de kadastrale dienst niet stagnerend werken. Ik weet niet, hoe de Minister van Financiën dit met deze organisatie op wil lossen. Daarom kan ik, dit alles overziende, het adres van een viertal 60

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 17