van een bijdrage-regeling verplaatsing meer algemeen mogelijk. De betreffende blokken zijn echter financieel nog niet afgewikkeld. De kosten van enige vooroorlogse ruilverkavelingen, waar dus nog geen complexwerk werd uitgevoerd, noch boerderijen werden verplaatst en die in de laatste jaren financieel 2ijn afgesloten, lopen uiteen van ƒ511 per ha tot 1429 per ha. De totale gemiddelde kosten per ha voor de eigenaren in de beide vermelde ruilverkave lingen liepen uiteen van 108 tot 410 per ha. De kosten van ruilverkavelingen nieuwe stijl" zullen, naar mag worden verwacht, aanzienlijk hoger zijn tengevolge van complex- werk, boerderij verplaatsing en algemene stijging van lonen en prijzen in de laatste jaren. De gemiddelde kosten zullen derhalve vermoedelijk dooreen genomen in de orde van grootte van 4000 per ha komen te liggen, indien het integrale structurele verbeterin gen van gehele gebieden betreft, terwijl als er sprake is van ge bieden met relatief goede cultuurtechnische structuur, doch met een grote versnippering, de kosten tot ongeveer 2000 per ha zullen kunnen worden beperkt. Landschap en ruilverkaveling* (Een radiopraatje van oud-collega R. J. BENTHEM). In ons land, luisteraars, gaat dagelijks cultuurgrond verloren. Om dit verlies te compenseren poogt Nederland door middel van ruil verkaveling zijn bodemgebruik te intensiveren. Aanleg van nieuwe wegen, het scheppen van een beter beheerste waterafvoer en een doelmatige verkaveling, herontginning en boer- derijbouw zijn enkele aspecten van dit veelomvattend werk. Maar deze intensivering van het grondgebruik raakt niet alleen het landbouw economisch bestel. Ook een ander facet van onze samenleving is hier ten nauwste bij betrokken. Dat is ons Neder landse landschap. In verschillende (toekomstige) ruilverkavelingsgebieden wordt de schoonheid van het landschap verhoogd door bosjes en boom groepen. Soms zijn het stukjes heide, moeras, blauwgras- of rietland. En ook fraaie landwegen, voet- of rijwielpaden verlevendigen vaak het beeld van die oude cultuurlandschappen. Maar helaas, is in grote delen van Nederland niet of nauwelijks meer sprake van landschapsschoon. En ook daar is ruilverkaveling vaak dringend gewenst voor een meer doelmatige bedrijfsvoering. Natuurlijk mag het ingrijpen in de gebieden, die ik u eerst noemde, slechts zeer behoedzaam geschieden en moeten er waar borgen zijn, dat de landbouwkundige verbeteringen niet tot een volkomen ontluistering van natuur en landschap zullen leiden. Het instandhouden van een gaaf agrarisch landschap is immers zowel een belang voor de boerenbevolking die er leeft en werkt als voor de rest van ons volk, die er de zo nodige rust en ontspanning hoopt te vinden. 75

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 32