In de gebieden met weinig of geen natuurschoon echter kan ruil verkaveling gepaard gaan met de opbouw van een fraaier en doel matiger landschap dan er voorheen was. Daar zal de nadruk vaak geheel moeten liggen op het aanplanten van beschuttende en pro- duktieve beplantingen rond de boerderijen, langs wegen en dijken, op overhoeken, in windsingels en rond boomgaarden. Gelukkig zijn die waarborgen voor een zorgvuldige behandeling van het landschap sinds enige jaren in onze agrarische wetgeving vastgelegd. De ruilverkavelingswet 1954 stelt nl. de opstelling van een landschapsplan voor iedere ruilverkaveling verplicht. En in dat landschapsplan worden de voorwaarden voor het behoud van wat waardevol is of voor het aanbrengen van nieuwe beplantingen vastgelegd. Ook door financiële en technische steun doet het Ministerie van Landbouw bijgestaan door dat van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen veel om het behoud of de verzorging van het agrarische landschap te bevorderen. En dat is van bijzonder belang, want naar schatting zal circa 1 x/i miljoen ha, d.i. ongeveer de helft van de Nederlandse bodem in de toekomst voor ruilverkaveling in aanmerking komen. De reconstructie van het agrarisch oppervlak in Nederland zal zich echter niet geheel zonder verlies aan waardevol natuurbezit voltrekken. Er zullen ten behoeve van een doelmatiger bedrijfs voering zeker nog offers gebracht moeten worden. Maar daar kan in vele gevallen ook winst aan natuurschoon tegenover staan met nieuwe mogelijkheden voor onze flora en fauna en voor de recreatie. De betekenis daarvan moet men niet onderschatten, want door de snelle afname van ons natuurschoon zal het agrarische landschap mits goed verzorgd een steeds belangrijker rol kunnen ver vullen. Opgaven mei landmeetkundige inslag Opgave LX. Uit de vele inzendingen die we hebben ontvangen, blijkt wel dat dit soort opgaven aan de wens van vele van onze lezers tegemoet komt. We willen dan ook proberen meer van dergelijke opgaven, zoveel mogelijk aan de praktijk ontleend, in onze rubriek op te nemen. Moeilijkheden bevatte de nu te bespreken opgave niet. Onze bespreking kan dus kort zijn. We beginnen met het berekenen van de polygoon van C naar D. fa 17 fx —0,002 fy +0,039 VP 1 10049,765 35549,537 VP 2 9922,114 35364,220 VP 3 9781,141 35229,803 VP 4 9637,925 35131,082 76

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 33