Een dergelijke controle is beslist niet acceptabel. Ten eerste is ze absoluut ongeschikt voor een bewerking op de rekenmachine. Ten tweede is de controle veel bewerkelijker dan de eigenlijke bereke ning: een bewerking, die kan geschieden zonder iets op te schrijven, wordt gecontroleerd door een bewerking met 7 notaties! Zon con trole vergroot de kans op het maken van fouten. Ten derde werkt ze met precies dezelfde gegevens: is in het formulier (AP)AB verkeerd afgetrokken of is in form. 27 verkeerd bepaald, men merkt er in de controle niets van. En het kan zo eenvoudig. Altijd zullen zowel de coördinaten van het centrum als die van het excentrische punt bekend zijn of nodig zijn of met weinig moeite berekend kunnen worden. Het argument van het verre punt naar het centrum heeft men altijd nodig en wel met controle. Laat men deze controle achterwege en bepaalt men het argument van het verre punt naar het excentrische punt, dan hebben we op de overgang de meest onafhankelijke con trole en zijn tevens de argumenten gecontroleerd. De formule van Schroeder kan helaas niet meer uit de H.T.W. verdwijnen, maar het form. kad. nr. 29 zou ingenomen kunnen worden en voor de berekening van overgangen kan een plaatsje worden ingeruimd in het form. kad. nr. 27. Het formulier kad* nr* 27* Het argumentenformulier behoort tot de veel gebruikte formu lieren en het is dus zaak dit zo effectief mogelijk te doen zijn. Enige verbeteringen zijn hier mogelijk. Allereerst de controle, waarvan de H.T.W. op blz. 42 zegt: ,,Het verdient aanbeveling de controle- berekening in een afzonderlijk exemplaar van het formulier uit te „voeren." Deze vergroting van onze papierwinkel kan worden voor komen door een kolom aan te brengen met controle-coördinaten (X Y). In het vak, waarin het argument bepaald wordt, kan dan op dezelfde wijze controle toegepast worden als bij de veelhoeks berekening in form. 43 reeds geschiedt. Indien we inplaats van cos (yj 50) V2 cos (yj 50) schrijven: 0 707107 hebben we opnieuw een formule, die, zonder iets te noteren, in de rekenmachine kan worden uitgewerkt; de cosinus, bepaald in het resultaatregister (k.s. 12) wordt gedeeld door 0,707107 en het quotiënt vermenig vuldigd met Zowel de lengte als het argument zijn dan gecon troleerd. In dit formulier kunnen voor het berekenen van coördinaten uit richting en afstand sinus- en cosinuswaarden genoteerd wor den. Is nu het bepalen van een sinuswaarde een zo moeizame arbeid, dat we die maar prompt moeten noteren? De in het resultaatregister bepaalde sinus kan direct op het instelbord worden overgebracht (kubeerinrichting!en met de gegeven afstand vermenigvuldigd wor den. (Een kubeerinrichting maakt, met het overbrengen, zowel het 50

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 6