middelen is te wijzen. Door de publikatie van de nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaamheden (H.T.W.heeft onze dienst de grondslagen der kadastrale landmeterij aangepast aan de nieuw ste resultaten van het wetenschappelijk onderzoek op dit gebied. Internationaal is de H.T.W. als vlagvertoon van het beste soort voor het Nederlandse Kadaster te beschouwen. Voor wat dit vlag vertoon in ons land-zelf betreft, stemt het tot verheugenis, dat op de door de dienstleiding ingestelde landelijke applicatiecursus voor landmeters van het Kadaster, geleid door prof. Baarda, zovele „buitenstaanders" (leidende figuren van andere landmeetkundige diensten) aanwezig waren. In 1947 waar blijft de tijd schreef ik in een T.A.K,-artikel over de „Technische Ambtenaar en de toekomst", dat de praktische landmeetkunde sedert de bevrijding meer dan ooit in het volle leven is komen te staan, en uiteraard daardoor beïnvloed wordt door de moderne, vèrdoorgevoerde arbeidsdifferentiatie, een proces, dat in de landmeterij ook bij het Kadaster n.m.m. zou uitlopen op: a) het gebruik van geodetische ingenieurs en academisch ge vormde landmeters nagenoeg uitsluitend voor de leiding van bu reaus van de landmeetkundige diensten, alsmede voor werkzaam heden van hogere geodetische orde; b) het bezigen van middelbare landmeetkundigen op uitgebreide schaal voor de vele meetwerkzaamheden van lagere orde, welke op het gebied (het ontzaglijk grote gebied!) der ruimtelijke ordening moeten worden verricht. Thans, ruim 10 jaar later, nu het Kadaster in een hevige bran ding verkeert, nu jaar na jaar de achterstand met zevenmijlslaarzen is voortgeschreden, nu de Volksvertegenwoordiging zich jaar op jaar met de onbevredigende stand van zaken bezighoudt, nu binnen drie jaren 1/3 der middelbare ambtenaren (wellicht de' helft van de ervaren kern) weggelopen is en de ontwrichtende gevolgen hiervan zich openbaarden, nu is ook bij de L.D. het roer omgegooid en wordt een andere koers gevaren, en zal binnen een paar jaar een zestigtal collega's ook bij de bijhoudingsdienst een volledig meet- emplooi hebben. Dat thans allereerst tot opruiming van de zgn. „nestenposten" wordt overgegaan en daartoe allerwege een over zicht wordt samengesteld, is een verblijdend teken van planmatige aanpak van de achterstand. Planmatige aanpak van de achterstand bij de urgentieplan bij de overvloed van ruilverkavelingenmeetplan der B.L.Wobjec teni, inschakeling van nieuwe meetmethoden als fotogrammetrie, nieuw instrumentariumuitbreiding van het autoparkvergroting van het aantal middelbare landmeetkundigen te velde wanneer de voldoende aanvulling van het middelbaar bureaupersoneel een feit zal zijnen hopelijk slechtenslopenvan de examenbarrière tussen LA en LAAf opvoering van het aantal meetploegen, voorwaar wel symptomen van een vertrouwenwekkende toekomstook bij een Kadaster in de branding 98

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 10