blijkelijk is een en ander bedoeld om de werkzaamheden van het in kaart brengen, zoals dit in de 16e eeuw geschiedde, te tonen. De heer Dix stelde ons de publikatie in handen met de volgende notitie, gehecht aan de desbetreffende bladzijde. ,,In de eerste dagen van de T.V.A. (Tennessee Valley Author ity), maakten de cartografen, verbonden aan dat project, plaatse lijke verkenningsschetsen, gemeten in auto's, waarbij de kilometer teller de afstanden aangaf en een kompas, aan de kap bevestigd, de richting. Niet zoveel verschillend dus van dat luxueuze baantje in de 16de eeuw". Akkoord zo zien wij dat de 16de eeuwse methoden, lichtelijk gewijzigd, werden gebruikt in de 20ste eeuw. Wat hindert dat? Het voornaamste is, met de vereiste nauwkeurigheid een eindresul taat te bereiken tegen de minste kosten. Dat een methode alleen maar oud is, wil nog niet zeggen dat zij ondeugdelijk moet zijn. We denken terug aan de dagen toen het landmeten per rijtuig algemeen in gebruik was bij geologische opnemingen, en voor het doel waarvoor het was bestemd en voor het gebruik dat er van werd gemaakt, voldeed dit heel goed. Er is niet één methode van werken, niet één type van landmeetkundige uitrusting, geschikt voor alle soorten landmeetkundig werk tegelijk. De man die het meest economisch landmeetkunde bedrijft is hij, die zijn uitrusting en methodes aanpast aan het werk dat hij juist onder handen heeft." Aldus de redacteur van Surveying and Mapping. Bij de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht kwamen sedert onze laatste opgave nog de volgende nieuwe aanvragen om ruilverkaveling binnen: Ruilverkaveling NIEUWE AANVRAGEN RUILVERKAVELING Prov. Friesland, blok Echtenerveenpolder (germ Lemsterland Overijssel, Dalfsen Zuid Kamperveen-Zalk (gem. IJs- selmuiden) De Ooster- en Woldmeenthe Gelderland, Tielerwaard-Oost (onder Op- hemert, Varik en Wadenoyen Utrecht, Breudijk-Noord (gem. Har- melen) Gerverscop (gem. Harmeien) N.-Holland, Oosterzijpolder (gem. Alk maar, Heilo en Limmen) Z.-Holland, Alblasserwaard (onder N.- opp. 4200 ha 6770 ha 2770 ha 195 ha 345 ha 625 ha 225 ha 975 ha Lekkerland, Streefkerk, Groot Ammers e.a.) 110

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 22