(Fr.) een begin gemaakt met de aankoop van gronden en opstallen in de gemeente Weststellingwerf. Deze aankoop geschiedt in over leg met een adviescommissie. Wanneer de stemming voor deze ruil verkaveling zal worden gehouden, valt nog niet te zeggen. Het is de bedoeling dat de personen met nevenberoepen uit de landbouw afvloeien. De door hen geëxploiteerde stukjes grond (plus krotboerderijtjes) alsmede de krotten bewoond door industrie-arbeiders worden op vrijwillige basis aangekocht en afgebroken. Deze gronden zullen van nut zijn voor de thans te kleine landbouwbedrijfjes. Ter vervanging van de krotwoningen heeft de gemeente nieuwe woningen gereed of in aanbouw). De tweede mogelijkheid is de aankoop van de grond in het blok van ruilverkavelingen van grondgebruikers, die wensen te emigreren. Ter stimulering van de verkoop van deze gronden aan de S.B.L. ware het aanbevelenswaardig de emigratie-deviezenregeling, die voor de herverkavelingen in het rampgebied geldt, eveneens van toepassing te verklaren voor de in voorbereiding of in uitvoering zijnde ruilverkavelingen. (De emigratie-deviezenregeling houdt in, dat de betrokken boeren bij verkoop van hun gronden, mits vrij van pacht, de koopsom uitgekeerd krijgen in de valuta van het land, waarheen zij emigreren). b. Externe sanering In nauwe samenwerking met de Dienst der Domeinen kunnen boeren, mits zij hun gronden in de ruilverkaveling voor sanerings doeleinden aan de S.B.L. verkopen en bovendien voldoen aan de te stellen eisen, in aanmerking komen voor door Domeinen uit te geven bedrijven op het oude land In 1953 werd door de ministers van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat een commissie van advies (zgn. commissie Hofstee) ingesteld. Deze commissie heeft tot taak de regering te adviseren inzake de bestem ming van nieuwe domeingronden bv. de IJsselmeerpolders). Ter oplossing van de zich met betrekking tot het gebruik van cul tuurgrond op het oude land voordoende moeilijkheden werd het denkbeeld geopperd deze te verlichten door nieuw in cultuur geko men gronden ter beschikking te stellen. In de eerste plaats worden met deze moeilijkheden bedoeld die van boeren, wier bedrijven van een te kleine oppervlakte zijn om hun een behoorlijk bestaan te verschaffen. Bovendien wordt een oplossing gezocht voor landbouwers, die bijvoorbeeld door aanleg van defensiewerken, stadsuitbreiding, aanleg van havens, de door hen geëxploiteerde grond moeten verlaten. Tenslotte ook voor pach ters van bedrijven, wier pacht niet kan worden verlengd, doordat de eigenaren of naaste familieleden de bedrijven zelf willen exploi teren. 152

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 24