schrijvinge, gecompareert Joncheere Johan van Wassenaer, Heere van Duvenvoorde Voorschoten Starenburch etc., Jacob van Wassenaer ende Duvenvoorde, Heere tot Warmond, Guislain van der Laen, Heere van Uyterbuyrt ende Wilhelm Ruychaver, Hoocheemraden van Rijnlant, mr Reinier van Persijn, Raedt ordi- naris inden Hove van Hollant, vanwege de Huyse van Wassenaer, ende Joncheer Aelbrecht van Wassenaer ende Duvenvoorde, Hee re van Alckemade, Hooftingelanden desselffs lants, denwelcken sanderendaechs 's morgens met den wagen gereyst syn den Sparendamschen dyck op, de Santpoorter ofte Brederodeslaen langs deur de Santpoort ende t Ambacht van Velsen over seeckere duynen tot inder Bresaep (waar nu 1957 de hoogovens staan), voorts de Bresaep deur, tot op het strangh (strand) van de Noort See, alwaer bevonden werde, dat seeckere geul ofte water-relle ge legen was, daer door 't water vande landen inde Bresaep lopende ende affvloijende was, tusschen de duynen deur, over 't voorsz, strangh, tot inde Noort See, sijnde alle de voorsz.landen, dingen, ende geesten inde voorsz. Bresaep gelegen, meest deur gaens van eene eenparige ende middelbare hoochte, geen off weynich uyt- steeckende hoochte van dingen ofte santduynen daerinne wesende, ende bij de Gecommitteerdens onder vraecht ende ondersocht synde, naerde gelegenheyt vande Ebbe ende vloet in de Noort See, ter voorsz. plaetse, is by Mr Jan Douw gezworen lantmr van Rynlant verclaert ende by aenteykeninge bethoont, dat hij eenige jaren geleden ten versoucke van seeckere perticuliere persoonen, gepeylt ende gewaterpast hebbende 't water van de Noort See ten voorsz. plaetse, jegens tbinnenwater van het ye (het IJ) ofte wyckermeer, als doen bevonden hadde, datte Ebbe ende Vloet in de Noort See, ordinaris verscheelende was ses roedevoeten, ende twater van het ye ofte wyckermeer, in ebbe ende vloet niet meer en differeerde als anderhalve voet, sucx dat tverschil daervan was vyftalve (4j/^) voeten. Item dat oock bij gissinge ende oochmerck bevonden werde, datte distantie uytte voorsz. Noort See, recht rayende deur de landen vande Bresaep ende vorder (verder) aen- gelegen landen uytcomende tusschen het dorp van Velsen, ende de Beverwyck, tot inde Wyckermeer, groot ofte lanck te syn, de nombre van XIII C roeden (1300 roeden lang), off daeromtrent ende tot sulcx te voorsz. plaetse bequame openinge, tot meerdere waterloosinge voor Rijnlant, aldaer gemaeckt zouden cunnen wer den, Soo is den voorn. Dou aengeseyt dat hij daervan een caertgen bewerpen ende tzelve beneffens syne voorsz. gedane peylinge ende waterpassinge, metten eersten (zo spoedig mogelijk) onder den secretaris van Rijnlant leveren soude, en zijn dienvolgende de Ge committeerden daer op wederom des naernoens naer Sparen- dam vertrokken.'' Helaas, Dou zou nooit verder reclame voor zijn plan van doorgraving van Holland op z'n smalst kunnen ma ken 13 136

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 8