Vlakke Driehoeksmeting van Ir. F. Harkink, waar men op blz. 130/1 en 177 t/m 180 een volledige en omvangrijke uiteenzetting treft. Dit moeilijke bewijs belemmert het inzicht in wat men tijdens de bewerking eigenlijk uitvoert. Er zullen dan ook weinig mensen gevonden worden, die de berekening zonder formulier tot een goed eind zullen kunnen brengen. De bewerking in het formulier kad. nr. 35 bestaat uit het invullen van de gegevens (de gemeten richtingen zelfs tweemaal, hoewel ze dezelfde bewerking ondergaan als de coördinaten); een reeks optellingen en aftrekkingen om 3 abscissenverschillen, 3 ordinatenverschillen en 3 hoeken te bepalen; daarna komt de rekenmachine eraan te pas om produkten te be palen van getallen, die allen uit 6 of 7 cijfers bestaan en waarbij elk getal minstens driemaal in de machine wordt ingesteld of ge draaid; de oppervlakte (of is het grootte) wordt nu eens op een andere manier dan volgens Elling bepaald; niet minder dan 6 cotangenten komen er in voor, 3 cotangentenverschillen en de reci- proke waarden daarvan, terwijl bij de laatste wijziging nog controle coördinaten zijn toegevoegd. Nagenoeg elke handeling wordt gecontroleerd. Voor beginne lingen is dat erg prettig, omdat men welhaast bij elke stap kan zien of men nog op de goede weg is. Deze tussentijdse controles hadden zin in de tijd dat men voor soortgelijke berekeningen enkele uren nodig had; nu niet meer. Men controleert een grootteberekening ook niet in alle onderdelen, maar in haar geheel of, nog ruimer, in een combinatie. Als variant op hetgeen op blz. 256 van de H.T.W. geschreven staat, zouden we kunnen zeggen: „De beste controle- „getallen zijn die, welke tevens een functie hebben voor re bereke ning. Berekeningenuitsluitend terwille van de controlezijn niet altijd te vermijdenmaar dikwijls weV\ Een effectieve controle is mogelijk, door de argumenten te bepalen van het benaderde punt naar de bekende punten. Eerst dan is ook pas werkelijke controle mogelijk uit een vierde gemeten richting. Want als aan het eind van vorengenoemde bewerking met controles blijken zou, dat op een ander punt is gericht dan werd opgegeven, moet de gehele bewer king met controles opnieuw beginnen. Dat deze veelgebruikte methode, op grond van de controles de voorkeur zou verdienen boven andere methoden, moet ontkend worden. Wel mag als nadeel aangemerkt worden, dat bij deze methode een gevaarlijke rechte kan voorkomen. V er gelijking van de verschillende methoden. Zoals reeds gezegd, is de eerste methode slechts een demonstratie, hoewel ze begrijpelijker en ook minder bewerkelijk is dan de metho de met barycentrische coördinaten. De bewerking volgens de methode Cassini, waarvan ik in dit orgaan,jrg. 1956, blz. 158, een gemoderniseerd formulier publiceer de, zou ik willen vergelijken met een waterhoentje, dat met zwier 178

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 14