ten worden ingesteld. Het bepalen van sinus en cosinus uit form, lead. nr. 61 is dezelfde bewerking; het lijnstuk, bedoeld op blz. 2, jrg. 1957 wordt hier ingesteld. De afstandenmethode van blz. 55, jrg. 1957 is de teruggaande bewerking van de meetpuntenbereke ning en is geheel gelijk aan de teruggaande bewerking van blz. 49 en 53, jrg. 1957, waardoor het argument uit de gegeven sinus of cosinus kan worden gevonden. Dat de bewerkingen met tangenten en cotangenten niet anders zijn is duidelijk. De berekening van veel- hoekspunten is weer het instellen van rechten, eerst met (co)sinus sen en, na het bepalen van de correcties, met gecorrigeerde (co)- sinussen evenals bij meetpunten. De snijpuntsbepaling uit voor waartse-, zijwaartse-, dubbelzinnige en achterwaartse richtingen, alsmede de snijding van een rechte met een cirkel en meervoudige snijpuntsbepalingen (blz. 8, jrg. 1957), het zijn allemaal con struerende bewerkingen geworden, waarbij het instellen van rech ten het grondbeginsel is. Door dit systeem toe te passen is het niet meer nodig voor elk onderdeel een apart bewijs op te bouwen, terwijl verschillende be werkingen geheel kunnen vervallen. Talrijke bladzijden uit de ge richte vlakke driehoeksmeting kunnen door slechts weinige worden vervangenDit heeft voor studerenden tot gevolg, dat zij zich niet meer behoeven te verliezen in de theorie. Als zij in de daardoor gewonnen tijd leren werken in één formulier, zullen zij alle bewer kingen daarin volkomen kunnen beheersen en ook doorzien in de zelfde tijd, waarin ze nu van die veelheid van kadastrale formu lieren weinig meer dan de kleur kunnen onthouden. Het machinerekenen is een kunst, waaraan schone bewerkingen ten grondslag liggen. Men is niet de slaaf van een machine, maar de meester van een instrument, dat bespeeld moet worden en waar bij gevoel en verstand ingeschakeld zijn en blijven. Bij de hiervoor genoemde bewerkingen mag snelheid naar de tweede plaats worden verdrongen, het resultaat wordt eerder bereikt. Als men het machinerekenen zo beoefent, zal ook dit onderdeel van ons vak volop arbeidsvreugde kunnen geven. Rotterdam, juli 1957. W. KOOPMANS: Terreinmetingen bij Je Sumeriërs (3600- 1600 v. Chr.) Een Clialdeeuws kadaster Van het befaamde tempelarchief van de oude Sumerische stad Lagasj de tegenwoordige naam van de nog resterende puin- heuvels is Telloh zijn vele documenten teruggevonden, onder welke ook verscheidene kleitafeltjes met tekeningen en beschrij vingen van oude metingen. Op de meeste echter ontbreken de 183

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 19