zorg de verdeling, de ingangen, de interne communicatie zijn aan gebracht (fig. 2). Belangrijk zijn de schetsen uit deze serie, voor zien van schoormuren en zelfs van uitspringende torens. Het zijn voorstellingen van gewijde gebouwen en versterkte plaatsen. De meeste tafeltjes zijn hier van iets groter formaat dan de eerder besprokene (24 X 34 cm, 24 X 27 cm enz.). Óp een van de ingegrifte kaartjes komt een datum voor uit de regering van Narim-Sin. Door schriftvergelijking was de onder zoeker hier trouwens al tot de conclusie gekomen, dat de tabletten gesteld moeten worden in de periode der koningen van Agadé. De plattegronden staan op de voorkant; op de achterkant vindt men dan een opsomming van het aantal arbeiders (mannelijke sla ven, vrouwen en kinderen apart), die het bouwwerk hebben ver vaardigd, en de datum. Hieronder hebben wij afgebeeld de voor- en achterkant van een grote tablet (fig. 2 en 3), waarin voor elke kamer een opgave van de oppervlakte is vermeld. Uit de bijschriften blijkt dat het huis diende als woning voor tempeldignitarissen. Uit fragmenten van schetsen, waarop irrigatiekanalen zijn ge tekend, blijkt na vergelijking met andere, soortgelijke, dat de tekens voor de verschillende maten en oppervlakten door vroegere deskun digen juist waren vertaald. Al deze tabletten werden gevonden, in lagen netjes op elkaar gestapeld, op kleibanken, die tegen de korte kanten van een onder aards gewelf waren geplaatst. Ze zijn gedeeltelijk uit ruwe klei vervaardigd, gedeeltelijk van gebakken klei en reeds van vóór 1900 bekend. De ouderdom is in 192 Fig. 2

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 28