M. RIJSDIJK: Een nieuw hoofdstuk gerichte vlakke driehoeksmeting Benaderde coördinaten, (H.T.W. V, 6; blz. 174). Ter bepaling van de coördinaten van een punt P worden in dat punt richtingen gemeten naar een aantal reeds in coördinaten bekende punten (achterwaartse- of binnenrichtingen)hetzij op een of andere wijze georiënteerde rich tingen vanuit deze punten (voorwaartse- of buitenrichtingen). Uit 3 gemeten binnenrichtingen is het punt P te bepalen, behalve in het geval, dat zowel het te bepalen punt als de bekende punten op of nabij een cirkel liggen. Voor deze zgn. gevaarlijke cirkel be hoeft geen vrees te bestaan als men bedenkt, dat dan alle punten binnen de halve horizon zouden moeten liggen en het middelste punt op de grootste afstand. Zijn slechts 3 richtingen gemeten, dan heeft men op het resultaat geen enkele controle. Elke richting meer dan die drie is een over- tallige en het is duidelijk, dat we die niet overtollig noemen. Die overtallige richtingen vereisen een vereffening. Men begint dan en slechts met dat begin willen we ons in dit artikel bezighouden met de bepaling van de benaderde coördinaten van het punt P. Daartoe doet men uit de beschikbare richtingen een zodanige keuze, dat men daaruit volgens een der methoden van V, 5 (blz. 172/4) zo nauwkeurig mogelijk coördinaten van het punt kan berekenen. Deze benaderde coördinaten mogen niet te veel van de definitieve afwijken; het is in het algemeen gewenst de benadering binnen een ol twee dm te houden. In genoemde paragraaf worden achtereenvolgens beschreven: I. Voorwaartse snijding; II. Snijpunt alleen uit coördinaten; III. Zijwaartse snijding; IV. Dubbelzinnige snijding; V. Achterwaartse snijding volgens constructie van Cassini en VI. Achterwaartse snijding met barycentrische coördinaten. Over de onderdelen I, II en III maakte ik in dit orgaan jrg. 1957, blz. 52, reeds enkele opmerkingen. Ditmaal zijn de overige punten aan de beurt en ik wil dan beginnen met wat in deze paragraaf ont breekt, n.l.: De basishoekenmethode. Dat de basishoekenmethode in de H.T.W. niet bij de snijpunts bepalingen op blz. 172 is vermeld, maar op blz. 147 wordt beschre ven is vreemd, maar vreemder nog is de toelichting, welke daarbij gegeven wordt. Tot tweemaal toe wordt daar gezegd, dat eerst het 166

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 2