Kaarttekenen 26 april 9,30—13.00 en 14.00—16.30 Gevraagd werd een veldwerk te kaarteren op schaal 1 1000, de kaartering en de noordpijl in inkt te zetten, de tekening te beschrij ven volgens de gegeven aanwijzingen en te kleuren op de algemeen gebruikelijke wijze. Uil andere publicaties Het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, Nr. 3, 13e jrg. van juni 1957 is grotendeels gewijd aan het afscheid van het Hoofd van de Ruilverkavelingsdienst, de Ingenieur-Verificateur van het kadaster J. J. Gorter. Het comité dat zich met dit deel van de herdenking heeft bezig gehouden, ondervond veel spontane medewerking. De artikelen van de medewerkers Ir. J. F. Ilsen, Prof. Ir. F. Hel- linga, Ir. S. Herweijer, Mr. H. C. P. Korte, Ir. G. A. Overdijkink, Mr. J. Vink, Prof. Ir. G. F. Witt e.a. hebben deze zeer sympa thieke chef in zijn werk doen herleven. Een vorm van herdenking, die navolging vraagt! Lezing aanbevolen. Nr. 4 van augustus 1957 bevat interessante samenvattende arti kelen van Ir. C. Koeman over .Optische pantografen" en van Ir. H. C. M. Luyten over Landmeetkundige instrumenten''. Der Fluchtstab, Nr. 5/6, 1957, 8. Jahrgang, vakorgaan van het Duitse .Verband der Ingenieure und Techniker des Vermessungs- wesen" herdenkt Johan Georg von Soldner, ,,der Vater der Sold- nerschen Koordinatensysteme", welk systeem naar het voorbeeld van Beieren later ook in Wiirttemberg, Baden, Hessen, Pruissen en andere staten werd ingevoerd. Soldner was een scheppend geo deet. Das Grundstück is een samenvatting van de definities, die de schrijver W. Weih uit Solingen aan het perceel geeft. H. Minow uit Dortmund bespreekt „Die Arten der Flurstücksnumerierung in der Geschichte des Katasters und ihre Bedeutung für die Praxis In Nederlands Nieuw-Guinea", tweemaandelijks orgaan van de Stichting ,,Het Nationaal Nieuw-Guinea comité", no. 4, 5e jrg., juli 1957 is een artikel opgenomen, waarin het in kaart brengen van zee en kust door de Koninklijke Marine wordt besproken. Voor een groot deel van de zuid-oost en de zuidkust van N.N. Guinea bestaan nog steeds geen gedetailleerde zeekaarten. Men maakt bij de hydrografische kaartering van zuid- en zuid west Nieuw-Guinea gebruik van het Decca Survey System. Het materiaal hiervoor arriveerde eind 1955. Een beschrijving van de werking van het Decca Navigator System (het D.S.-system is hiervan een precisie-uitvoering) is ge- 208

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 44