Na dit waardig slot van de eerste dag hebben wij in gezelschap van de 213 een gemengd koor van zangers en zangeressen uit de Borinage en tenslotte vier solisten. Maar deze eenvoud imponeerde des te meer, toen door de overgave van orkest, solisten en koor onder leiding van de heer Marcel Delsaux tot een vertolking kwamen, die alle aanwezigen in de zaal in een ban hield tot het laatste accoord. heren O. de Bree en M. Wauters, resp. vice-voorz. en penningmeester, nog een uur gezellig nagepraat en daarna ons bed opgezocht. Zondag 14 juli begon 's morgens om 9.30 uur een vergadering in commissies ter bestudering van de agendapunten van de middagvergadering. Wij hebben deze niet bijgewoond maar de vele bezienswaardigheden van Mons bezichtigd, waarvan de zeer oude St. Waltrudisi kerk met haar „gouden wagen" deel uitmaakt. Om half een, een gemeenschappelijke lunch, onmiddellijk gevolgd door de Algemene Statutaire Vergadering waar de woordvoerders van de verschillende commissies hun meningen kwamen verdedigen. Bij het begin van deze vergadering werden de buitenlandse delegaties officieel door de jubilerende vereniging welkom geheten en kregen wij gelegenheid onze gelukwensen aan te bieden en onze dank te betuigen voor de uitnodiging om dit jubileum bij te wonen. Ten gerieve van de Vlaams- en Frans-sprekende collega's hebben wij dit samen zowel in het Nederlands als in het Frans gedaan. Een belangrijk punt van bespreking tijdens deze vergadering was de ver goeding, die men ontvangt tijdens de dienstreizen bij de uitoefening van de werkzaamheden. Het bleek ook hier niet eenvoudig voor het bestuur alle wensen te bevredigen in de redactie van de in te dienen voorstellen. Om zes uur 's avonds begon daarna het gala-diner in de gotische zaal van het versierde en geïllumineerde stadhuis. Dit diner dat tot 's nachts 12 uur duurde werd opgeluisterd door een orkest en het verschillende malen optreden van de hiervoor reeds genoemde sopranen en de heer Navez. Wij werden echter bovendien verrast door de spontane medewerking van diverse leden uit de verschillende provincies. Zij oogstten ruime bijval van alle aanwezigen. Het uitgebreide diner met de feestelijk versierde tafel, de stemming onder de aanwezigen en het gebodene vormden een tweede hoogtepunt van deze jubileum herdenking. Maandag 15 juli vertrokken wij 's morgens om half negen van de markt met autobussen voor een rondrit door de Borinage met zijn vele nog in gebruik zijnde en ook buiten bedrijf gestelde kolenmijnen. Wij bezochten een glasblazerij waar het glasblazen nog met de mond wordt bedreven en waar wij in de toonzalen van de firma Bossu het eindprodukt, in 't bijzonder het gekleurde glaswerk konden bewonderen. Daarna ging de tocht naar Beloeil voor de bezichtiging van het prachtige kasteel van een van de oudste adellijke geslachten van België, de familie Ligne; sedert 1311 tot heden door hen bewoond. Het zou te ver voeren om in details uit te wijden over alles wat wij hier onder deskundige leiding te zien en te horen kregen. Vele schilderijen van oude meesters, kostbare zilveren en gouden pronkstukken, curiositeiten waaronder een veldkijker van Napoleon, een bibliotheek met 15 duizend delen w.o. zeer oude en zeldzame boekwerken, prachtige handgeweven tapijten en rijk gemeubileerde ontvangstzalen zoals de Salon der Maarschalken. Tenslotte het afscheidsdiner in Hotel de la Couronne in een zaal stijl Lodewijk XV recht tegenover het Kasteel Beloeil wederom opgeluisterd met muziek en zang. Aan het eind van dit laatste diner hebben wij in het Vlaams en in het Frans getracht onze dank, voor al datgene wat wij gezien, gehoord en ondervonden hebben, onder woorden te brengen.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1957 | | pagina 49