zaamheden plaats van de landmeter van het kadaster naar de amb tenaren van middelbare rang. Ik stel mij voor, dat dit de strekking was van de opmerking van de geachte afgevaardigde: laat geen werk doen door hoger gekwalificeerde mensen, dat ook door de ambtenaren van middelbare rang kan worden gedaan. Ruilverkaveling Ontwerp Meerjarenplan voor Ruilverkaveling nagenoeg gereed* In het structuurbeleid t.a.v. de landbouw nemen de cultuur technische activiteiten een belangrijke plaats in, aldus deelt mi nister Mansholt mede in zijn Memorie van Toelichting op de landbouwbegroting 1958. Immers door deze maatregelen worden de externe produktie-omstandigheden zodanig verbeterd, dat het bestaande areaal cultuurgrond een hogere produktiviteit verkrijgt, de exploitatie efficiënter en rationeler kan geschieden en de weerstandskracht van de landbouw wordt versterkt. De externe produktiefaktoren betreffen die produktie-omstandigheden, welke niet door de individuele boeren en tuinders kunnen worden ver beterd, ook al voeren zij hun bedrijf op voortreffelijke wijze. Ge noemd kunnen worden de verkaveling, de agrarische ontsluiting, de waterbeheersing, aanleg van utiliteitswerken enz. Maatregelen in dit kader, die mede de infra-structuur van het platteland ver beteren, kunnen slechts op effectieve wijze tot stand worden ge bracht door een samengaan van betrokkenen, hetzij in de vorm van ruil- of herverkaveling, hetzij en dan in die streken, waar niet of vooralsnog niet tot ruilverkaveling kan worden overgegaan door verbetering van de agrarische ontsluiting en van de waterbeheersing door gemeenten c.q. waterschappen. Verbetering van de infra-structuur staat in nauw verband met de zich op het platteland voltrekkende schaalvergroting. Meer en meer wordt duidelijk, dat slechts dan ten plattelande een gezonde en harmonische samenleving kan bestaan, indien de centra waarop de bevolking is aangewezen voldoende mogelijkheden bieden op economisch, cultureel, maatschappelijk, sociaal en recreatief ge bied, zowel naar verscheidenheid als aantal. De huidige moderne samenleving stelt nu eenmaal hieraan hogere eisen. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat het aantal centra dient af te nemen, teneinde de overblijvende voldoende tot ontwikkeling te doen komen, opdat een gezonde structuur ontstaat. Wordt hierbij in beschouwing genomen, dat de bevolking op het platteland door ontwikkeling (rationalisatie) van de landbouw afneemt hetgeen in verscheidene streken reeds tot uitdrukking komt dan wordt duidelijk, dat steeds minder plaats zal overblijven voor gehuchten en kleine dorpen, die niet in staat zijn de hierop aangewezen be woners en omwonenden voldoende verzorging te bieden. Bij de spreiding van de industrievestiging wordt door regionale concen- 15

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 15