tratie ook reeds naar deze gedachtengang gehandeld. Ook de landarbeiders geven er de voorkeur aan om in de doch dan goed geoutilleerde dorpen te wonen, terwijl aan de jongeren, voor wie geen plaats in de landbouw is, voor de keuze van een ander beroep goede centra de mogelijkheid bieden in de streek zelf een toekomst te zoeken. Langs deze weg kan de verdere ontwik keling van Nederland buiten het westen nader worden gestimu leerd. Ruilverkaveling en verbetering van de ontsluiting helpen de schaalvergroting bevorderen. De relatieve afstandsverkorting door goede wegen en de omstandigheid, dat de centra met de moderne vervoermiddelen gemakkelijk bereikbaar zijn, doen de bewoon baarheid van het platteland alsmede de wisselwerking tussen de centra en het agrarisch gebied toenemen, zodat mede op deze wijze een onverantwoorde ontvolking van het platteland kan worden tegengegaan. De ruilverkavelingen nieuwe stijl", die qua karakter overeenkomen met de herverkavelingen, staan derhalve centraal; het is verantwoord deze beide typen van activiteiten als één geheel te beschouwen in het kader van het structuurbeleid op lange termijn. De Centrale Cultuurtechnische Commissie verleent de minister grote steun bij de gedachtenvorming inzake de ontwikkeling der cultuurtechniek. Gememoreerd moge worden het ontwerpen van een meerjarenplan voor ruilverkavelinghet beraad op het gebied van de financiering van cultuurtechnische werken en de gedach tenvorming over het constitueren van provinciale cultuurtechnische commissies. Naast deze algemene problematiek staat uiteraard de taak, die nauw verband houdt met de uitvoering van de bepalin gen van de Ruilverkavelingswet 1954, waarbij met name de rich ting waarin en de wijze waarop de ruil- en herverkavelingen, inclusief de bedrijfsvergroting, dienen te worden uitgevoerd, de voortdurende aandacht heeft. Het ontwerp voor een meerjarenplan voor ruilverkaveling is thans gereed. Dank zij de door de werkgroep „Hellinga" opgestelde grondslagen voor een urgentievolgorde is het voor de Centrale Cultuurtechnische Commissie vrijwel zeker mogelijk een plan op te stellen, dat mede rekening houdt met de budgetaire, financiële en organisatorische aspecten. Bij de uitvoering van ruilverkavelingen is het aspect van de bedrijfsvergroting een vraagstuk, dat nog steeds in ontwikkeling is. In afwachting van het rapport van de Commissie van Advies inzake de uitgifte van Domeingronden (Commissie Hofstee) wordt in ruilverkavelingsverband op grond van de Ruilverkave lingswet 1954 getracht, mede in samenwerking met de Dienst der Domeinen en de Directie van de Wieringermeer (Noordoost- polderwerken) door ondersteuning van sollicitaties naar Domein- bedrijven, voldoende grond langs vrijwillige weg beschikbaar te krijgen voor bedrijfsvergroting. 16

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 16