de titel Gerichte vlakke driehoeksmeting en lager landmeetkundig rekenen besproken door D. de Vries. Na ruim elf jaar ligt nu de tweede druk voor ons. Vergeleken met de eerste druk zijn er wel enige veranderingen in aangebracht. Dit is een normaal ver schijnsel bij een tweede druk. De belangrijkste ervan zijn echter noodzakelijk geweest door het verschijnen in 1956 van de nieuwe Handleiding voor de technische werkzaamheden van het kadas ter". Daardoor moest de behandeling van twee onderdelen van het boek, V. 4., Berekening van veelhoekspunten en V. 5, Excentrische metingen, worden omgewerkt. Op enkele van de overige veranderingen willen we hier wijzen. Bij het bewijs voor het algemeen geldig zijn van de eigenschappen van de controlecoördinaten wordt nu gebruik gemaakt van de transformatieformules. Hiermee wordt weliswaar op de stof voor uitgelopen, maar het in de eerste druk gegeven bewijs voldeed niet geheel. Ook de stof in III. 5., Oppervlakte van de gesloten veelhoek uit de coördinaten van zijn hoekpunten, is hier en daar iets anders behandeld. Is de toevoeging van fig. III. 5. d. met de alinea er boven en beneden wel een verbetering? Aan het derde hoofdstuk is een nieuwe paragraaf toegevoegd: De strekking van de gerichte driehoeksmeting. De schrijver wijst hierin nadrukkelijk op de voordelen van het toepassen van de gerichte vlakke driehoeksmeting, nl. op de algemene geldigheid van de geleverde bewijzen (mits deze inderdaad onafhankelijk van de figuur zijn gegeven) en bij het ontwerpen van rekenschema's en -formulieren. En dan is hoofdstuk V nog uitgebreid met een paragraaf: Drie hoeksmeting. Hierin is alleen behandeld de benaderingsmethode voor de vereffening van een volledig enkelvoudig centrumnet. Als controle op de berekening van de coördinaten van een punt uit argument en afstand (II. 5. 3.) geeft de schrijver ook in deze druk het berekenen in het controlestelsel van het argument en de afstand uit de gegeven en gevonden coördinaten. Hierbij kan het zo gevonden argument ip' tientallen dmgr afwijken van yj~50. Dat maakt feitelijk steeds een onderzoek noodzakelijk naar de grens van de toelaatbaarheid van het verschil. Voor onervaren meestal jeugdige rekenaars geeft dat moeilijkheden. Waarom niet in het controlestelsel y' berekend uit argument en afstand, waarbij dan y' x y moet zijn, dus op dezelfde manier als het later bij de berekening van veelhoekspunten is aangegeven? Bij de behandeling van de snijpuntsberekening volgens Heck- mannTienstra hadden we als controle op de coördinaten van het snijpunt van twee rechten AP en BPbeide gegeven door een punt en het argument, graag gezien het lijninstellen van B over P naar A; voor het geval dat beide rechten gegeven zijn door twee punten, dus het snijpunt P van de rechten AC en BD, door het 19

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 19