lijninstellen van D over P naar C. Controleren op deze wijze gaat vlugger en is afdoende. Het is te betreuren dat in de tekst niet is vermeld hoe op eenvoudige wijze onderzocht kan worden welke richtingscoëfficiënten bij de snijpuntsberekening het doelmatigste gebruikt kunnen worden, tangenten of cotangenten. Dikwijls geeft het beginnende rekenaars moeilijkheden de juiste keuze te doen. Door M. Rijsdijk is op blz. 14 van de 14e jaargang van dit Orgaan een nieuw rekenschema voor de basishoekenmethode ge geven. Het is jammer dat de heer Harkink dit niet meer in zijn boek heeft kunnen opnemen, want volgens dit nieuwe (schema (volgens ondergetekende zelfs in een nog iets prettiger vorm te brengen) gaat de berekening inderdaad sneller. Alleen willen we er nadrukkelijk op wijzen, dat men zich óf aan het ene óf aan het andere schema moet houden, omdat bij routinegebruik dus steu nend op het geheugen er gemakkelijk letterverwisseling kan plaats vinden bij het door elkaar gebruiken van de twee schema's. Wanneer bij de controleberekening dezelfde letterverwisseling plaats vindt, komt deze er niet uit. Op blz. 184 wordt gesproken over het opsporen van fouten in richtings- of lengtemeting. Waarom is hier grove" weggelaten? Conform de nieuwe H.T.W.? Kleine fouten kunnen toch meestal niet of moeilijk gelokaliseerd worden. In zijn artikel in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, jrg. 1953, blz. 304, noemt de heer Harkink als controle op de berekening van de overgang van S naar C voor de richting naar P de directe afleiding uit coördinaten van het argument SP. Waarom wordt deze eenvoudige en prettige controle nu ook niet vermeld bij de behandeling van het voorbeeld op blz. 189? Wij hebben grote bewondering voor dit boek, dat de gehele stof op het terrein van de elementaire landmeetkundige berekeningen zorgvuldig behandelt. We hopen dat het evenals de eerste druk en niet te vergeten de daarvoor verschenen gestencilde cursus veel zal bijdragen tot de vorming van hen die zich begeven op het terrein van de landmeetkunde. Is het teveel gezegd als wij de wens uiten dat de schrijver bij een volgende druk er toe over zal gaan het aantal opgaven aanmerkelijk uit te breiden? Gebruikers van het door ons besproken werk willen we er op wijzen, dat het naast elkaar gebruiken in groepsverband van de eerste en tweede druk niet aan te bevelen is. C. A. C. B. Bij het gebruik van de nieuwe druk zijn tot nu toe de volgende correcties nodig gebleken: blz. 88, r. 10 v. o. waarvan de sinus u-maal zo groot is als de hoek" te vervangen door ,,die u-maal zo groot is als zijn sinus". 20

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 20