Jaarverslag 1956 van de Nederlandse Heidemaat schappij* Het jaarverslag van de Nederlandse Heidemaatschappij over 1956 heeft een prettige verandering ondergaan. Zowel de omslag als de foto's en de tekst spreken meer aan dan in vorige verslagen, die weliswaar op verschillende punten gedetailleerder waren, maar minder interessante leesstof bevatten. Dit verslag geeft ,,een bondig beeld van de feiten" en bevat naast een algemene oriëntatie over de achtergrond van het buiten gewoon belangrijke werk, dat onze Heidemaatschappij verricht in binnen- en buitenland, ook de volledige jaarrekening en balans. (Deze stukken verschenen vroeger als afzonderlijke uitgave.) Wist u, dat de N.H. afdelingen bevat op het gebied van de weg en waterbouw, de waterbeheersing, landmeetkunde, bouwkunde, mechanisatie, bodemkunde, beplanting, arbeids- en tijdstudie, be drijfsopleiding? Dat er een juridische afdeling bestaat, een middel bare bosbouw- en cultuurtechnische school en een hoofdafdeling ruilverkaveling? En dat de Maatschappij verscheidene cursussen organiseert? Is het u ook bekend, dat o.m. tot het onroerend bezit behoort ,,het Park 1813" op de Lemelerberg (160 ha), het „Van de Huchtbosch" in Gelderland (160 ha) en ,,de Rovertse heide" (460 ha)? En tenslotte dat de uitgaven 1956 meer dan 100 miljoen belopen? Wij lezen in dit verslag 1956 dat de gedachte, de ruilverkaveling (ook) te zien als een streekhervormingsplan, sterker op de voor grond komt. De ruilverkaveling nieuwe stijl stelt zware financiële eisen, die het moeilijk maken in snel tempo het gehele agrarische bedrijfsleven van de structuurverbetering te doen profiteren. Op het gebied van de terreinwaterpassing wordt de inschakeling van de mobilifoons gememoreerd (zie het artikel in dit Orgaan, blz. 105 van de vorige jaargang). Tabellen tonen het omvangrijke werk in cijfers. Er is meer dan 9000 ha gedraineerd, belangrijke oppervlakten plantsoen werden beplant, 1100 km weg verbeterd, door bemiddeling of met mede werking van de Hoofdafd. Ruilverkaveling werden verscheidene aanvragen om ruilverkaveling ingediend. Technici, niet minder dan 55 in 1956, werden uitgezonden naar buitenlandse objecten. (Het geografisch overzicht geeft de plaatsen aan.) Al met al een belangwekkend verslag van de belangrijkste ver eniging ten algemenen nutte. W. K. Verslag 1956 van de MTS (thans HTS) te Utrecht* Op 31 december 1956 waren in de afdeling Landmeetkunde in geschreven: Klasse 1:18, klasse 2(ster) 17, 2e jaar: 19, praktisch leerjaar: 27, 23

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 23