Ik heet de aanwezige leden, oud-leden en vooral ook de Bel gische gasten, de heren de Bree en Van Dorpe van de Federatie van Kadasterpersoneel hier van harte welkom. Wanneer wij ons in deze besloten kring afvragen wat de her denking van dit 60-jarig bestaan van de vereniging voor ons be tekent, dan kan het bijna niet anders of onze gedachten gaan terug naar dat kleine groepje, dat in 1897 het besluit nam tot oprichting. Genoodzaakt door de omstandigheden wilden deze collega's door hun gezamenlijk optreden verbeteringen in hun positie bewerkstelligen. Het is nog steeds zo dat wij, zij het dan met enigszins aangepaste en veralgemeende doelstellingen, nog dik wijls strijd hebben te leveren om rechtvaardige wensen gehonoreerd te krijgen. Wij denken ook aan de vele bestuurders en leden, die door hun gemeenschappelijke initiatieven aan onze vereeniging vorm en gestalte gaven. Verscheidene van deze zijn ons ontvallen. Ik stel U voor, hen allen staande te herdenken. Slechts enkele namen, die de gehele groep omspannen, wil ik hier noemen: Beijer, Jeronimus, A. P. H. Jacobs, H. v. d. Meer en R. B. de Boer. Ter hunner ere lees ik U een deel van een gedicht voor, dat onze onvergetelijke Beijer bij de herdenking van het 40-jarig bestaan van onze vereniging aanhaalde: de oude beelden groeien Van allen, die ons hier zijn voorgegaan, Die door hun sober en hun eerlijk leven Hun plichten kenden langs een vaste lijn En door het heden vele draden weven Die onze jong'ren thans totrichtsnoer zijn." In de korte tijd, die wij beschikbaar hebben, kunnen wij van de rijke geschiedenis slechts enkele hoofdzaken memoreren. Wij laten daarbij onze gedachten tevens uitgaan naar het algemeen maat schappelijk beeld van de periode 18971957. Twee wereldoorlogen teisterden de wereld. Enorme veranderin gen bracht deze strijd op sociaal-, economisch-, cultureel, politiek- en vakverenigingsgebied. De techniek maakte enorme vorderingen. Hoewel wij bewonde ring hebben voor de grote geesten, die deze techniek verfijnden, moeten wij ons tegelijk verontrust afvragen, of de technische revo lutie de mens niet uit de hand zal lopen. Dat moet rampzalige gevolgen hebben. V/ij mogen constateren, dat de individu in deze steeds technischer wordende wereld voortdurend meer geïsoleerd komt te staan. Uit de eerste acties van de vereniging stippen wij aan, dat de kleine groep reeds in 1902 wist door te dringen tot de toenmalige minister van Financiën en daar de volgende wensen kenbaar maakte: verbetering van de positie der tekenaars in het algemeen en 30

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 30