van die der pas aangestelden en van de 35- en 40-jarigen met een salaris van 78,per maand; verkorting van de te lange periode van 42 jaar, nodig om het maximum van 1500,per jaar te bereiken; uitbreiding van de ambtelijke werkzaamheden. Hierbij werd met cijfers aangetoond, hoe duur het leven in de grote steden was. terwijl verschillende werkstukken werden ge toond ter verduidelijking van de gesprekstof. In 1903 werd een aangevraagde audiëntie geweigerd; 1909 bracht ons het voorstel van Jeronimus,om de tekenaars op te leiden tot metende ambtenaren, voornamelijk om het kleine werk te nemen uit handen van de landmeters (dit voorstel werd eerst in 1913 op het ministerie besproken). In 1916 werd de actie voor een betere opleiding ingezet. In 1918 volgde aansluiting bij de Centrale Perdok". (Het salaris werd vastgesteld op ƒ2000,ƒ3000,per jaar). Door de motie-Koopmans komt in 1919 het meten der bureau tekenaars in het brandpunt der belangstelling. Er verschijnen ver scheidene ingezonden stukken in de grote dagbladen. In 1920 wordt collega Peterse opgenomen in de examencom missie voor kadastertekenaar. Na de le wereldoorlog begint een felle economische crisis; het premievrij pensioen maakt plaats voor premieheffing. In 1924 houdt het Tweede Kamerlid Suring een pleidooi voor invoering van tekenaars in de meetdienst; 1928 brengt ons, de Bij zondere Commissie voor Georganiseerd overleg Registratie, Do meinen. Hypotheken en Kadaster. Het Bezoldigingsbesluit 1928 handhaaft het maximumsalaris van 3000,—. Het jaar 1931 is het jaar van ,,de proef Amsterdam", die tot gevolg heeft dat Valk en Pieterson in de buitendienst worden geplaatst. Merkwaardig genoeg ontstaat daarna nog strijd over het aanwijzen en opleiden van een volgende groep. In 19321934 woedt nog steeds de crisis. Prof. Schermerhorn houdt een causerie op onze Algemene Ver gadering 1935. In latere jaren volgen verscheidene vakvoordrach ten van anderen. Er worden ontwikkelingscursussen georganiseerd: Landmeet kundig rekenen, onder leiding van de heer Harkink, met assistentie van collega Hoddenbach, Burgerlijk recht onder redactie van collega G. W. Bijlsma. De 2e wereldoorlog ligt nog vers in Uw geheugen. De periode was er één van onrecht en stilstand in de ontwikkeling, behalve dan op het gebied van de vernietiging. Na 1945 herstelde zich langzaamaan het normale leven. Voor ons bracht het de persoonlijke titel van technisch ambtenaar en technisch ambtenaar le klasse. Het bezoldigingsbesluit 1948, dat sindsdien onafgebroken moest 31

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 31