metrische instrumenten naar Nederland, dat in de wereld te krijgen was en zond een voor dit nieuwe onderdeel van de kadastrale dienst enthousiaste ingenieur naar het Mekka der fotogrammetrie, om zich de ervaring van de ingewijden eigen te maken. Ook elders* Al ver voor de oorlog was een bepaalde internationale land meetkundige binding te bespeuren, vastgeknoopt in een land- metersinternationale. Na 1945 evenwel was de groei naar een Europese kadastrale integratie op breder terrein merkbaar. Ik moge wijzen op het werk van mensen als collega Koop- mans en de Belg Langouche, dat een zekere vorm van samenwer king op het gebied der Europese middelbare landmeterij tot doel heeft en dat uitzicht biedt op bundeling van de initiatieven der middelbare landmeetkundigen in geheel West-Europa, al zal het doel voorlopig beperkt moeten blijven tot de coöperatie van Zwit sers, Fransen, Westduitsers, Belgen en Nederlanders. De verove ring, na de oorlog, van de Europese wegen door de auto had ook voor de kadastrale zaak verstrekkende gevolgen. Een vakantie in Spanje nu even gewoon als vroeger een reisje langs de Rijn en dezelfde mentaliteit van ,,onze buren in Europa" maakt een uit ruil van vakgenoten uit buitenlandse landmeetkundige diensten tij dens de werkvakanties straks tot de gewoonste zaak van de wereld. Studieweken, met name in Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk, worden gehouden voor een groeiend aantal geodeten uit ver scheidene Europese landen. Het toevallig bezoek van de Zweedse Fraulein Lindgren aan de Wieringermeer groeide voor deze Stockholmse uit tot een bestudering van de kadastrale organisatie van Nederland en is een symptoom voor de factoren die de Euro pese integratie ook op kadastraal gebied zullen blijven bevorderen. En ook het feit, dat in België een kadastraal onderzoeker de mo gelijkheid verkrijgt, uitgebreide studies over de onderscheidene nationale kadasters van West-Europa gedrukt onder de ogen van een betrekkelijk talrijke lezerskring te brengen, spreekt voor een veranderde geestesinstelling, sinds zestig jaren verliepen. In de uitgave van een internationaal landmeetkundig tijdschrift door de Belgische Orde bespeurt men evenzeer de binding op Europees niveau. De kadastrale aanduiding* Er is één facet van de groeiende Europese integratie in ka dastrale zaken, die ik graag in dit nummer wat uitgebreider zou willen belichten, en dat is de komende normalisatie van de kadas trale aanduiding. Lezers, die zich de andere artikelen van mijn hand nog herinneren, weten wel dat reeds lang voordat het ka daster bestond en lang voordat er van een kadaster in de huidige 3

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 3