zin sprake was, in vele streken van West-Europa vormen van grondadministratie te vinden waren, in welke de grondstukken, de percelen, met een simpel nummer volledig waren aangeduid. In de afgelopen jaren heb ik op deze plaats al meer dan eens op het bestaan van deze pre-kadasters gewezen en opgemerkt, dat in verscheidene gevallen kaart en legger samen zulk een kadaster" vormden, dus de moderne elementen van een grondeigendoms administratie bevatten. De stoot tot de geniale en toch zo simpele kadastrale aanduiding van nu is evenwel gegeven door de Franse onbekende, wiens oplossing is neergelegd in de Collection des Lois, Décrets, Régiemens, Instructions et Décisions sur le cadastre de la France", in 1811 omgewerkt tot de ook in onze kringen be kende ,,Recueil méthodique des lois, décrets, régiemens, instruc tions et décisions sur le cadastre de la France". Deze ,,Methodieke Verzameling" heeft zeer diep haar stempel gedrukt op de oorspronkelijke opzet en uiteraard op de latere bijhouding van het Nederlandse kadaster. Immers, toen ons land bij Frankrijk werd ingelijfd, werd tevens het systeem van de Franse grondbelasting in onze lage landen in gevoerd met alles wat daarmee verband hield, m.a.w. perceels gewijze opmeting van de Nederlanden met als leidraad de ,,Recueil Méthodique". Methodische opzet der oorspronkelijke meting. Zeer methodisch was de opzet van dit gigantische werk. Aller eerst werd overgegaan tot bepaling van de grens der gemeente, die het komend jaar zou worden opgemeten. Gelijk zulks sedert eeuwen bij de grensvaststelling te doen gebruikelijk is geweest, gebeurde de bepaling van de gemeentegrens door oculaire in spectie, door in bijzijn van wederzijdse partijen te velde de grens lijn in ogenschouw te nemen, een grensinspectie waarbij naast de burgemeester en zijn deskundigen ook de maires der aan liggende gemeenten met hun staf tegenwoordig waren en hun woordje breedvoerig meespraken. Was bij procesverbaal de ge meentegrens vastgesteld (in het kadastrale archief zijn deze stuk ken terug te vinden) dan volgde de onderverdeling der gemeente in secties, waarbij de sectiegrenzen zodanig moesten worden ge kozen, dat deze zoveel mogelijk langs onveranderlijke, natuurlijke eigendomsafscheidingen liepen. Dat in ons land de sectie op een enkele uitzondering na door een letter van het alfabet wordt aangeduid, is een uitvloeisel van de bepalingen in de Recueil Méthodique. Die enkele uitzon dering is het gebied, dat na de laatste wereldoorlog bij ons land is gevoegd en dat voordien nog een Duitse kadastrale gemeente om vatte. Zo kennen de gemeenten van de zelfkant ten Oosten van Sittard niet de Nederlandse sectieletter, maar het duitse sectie nummer, het ,,Flurnummer". 4

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 4