bieden aangepast zijn aan de huidige maatschappelijke structuur. Voorts verwees de Minister, ten aanzien van de vestigingseisen voor de landbouw, naar werkwijzen bij de middenstand op dat punt. Ook in de landbouw zullen bepaalde regelen moeten worden gesteld. Men zal de landbouw bepaald geen dienst bewijzen als men de hervorming van de agrarische structuur overlaat aan de koude sanering. Na nog gewezen te hebben op de wenselijkheid dat bij verkave lingen tevens aandacht wordt geschonken aan de verbetering der infrastructuur van het platteland, wegenaanleg, ontplooiing van het culturele, kerkelijke en verenigingsleven, scholenbouw en recreatie, sprak Minister Mansholt zijn voldoening er over uit, dat gewerkt wordt aan een meerjarenplan voor ruil- en herverkaveling, dat met deze aspecten rekening houdt. Na beëindiging van zijn rede reikte de Minister een zevental koninklijke onderscheidingen uit. Mr. A. van der Weel werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Het Hoofd van het bureau Ruilverkaveling, de heer G. Bierma, als mede diens voorganger, tevens gewezen secretaris van de Herver kavelingscommissie, Ir. W. A. van der Werff, tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, werd verleend in goud aan de heer P. Ver- hage, lid van de Herverkavelingscommissie, in zilver aan de heer L. Osté, opzichter-B bij de Cultuurtechnische Dienst en in brons aan de heren A. Provoost en W. Louws, arbeider-materiaalbeheer ders bij de Nederlandse Heidemaatschappij. Allen, die deze bijeenkomst bijwoonden, werden daarna door het provinciaal bestuur ontvangen in de Burgerzaal van het Mid delburgse stadhuis. Ook hier werden nog enige toespraken ge houden o.m. door de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Voorgeschiedenis Op 16 januari 1948 werden de Herverkavelingscommissie, de Raad van Beroep en de Commissie van Toezicht door Minister Mansholt geïnstalleerd. Het heeft derhalve nagenoeg 10 jaar ge vraagd aleer de akte van toedeling, waarbij de rechthebbenden in deze unieke herverkaveling hun eigendommen enz. definitief kre gen toegewezen, kon worden gepasseerd. Onmiddellijk na de bevrijding van de Duitse overheersing in november 1944 rees de vraag: ,,hoe komt Walcheren weer droog?" Daartoe werd door de Rijkswaterstaat de Dienst Droogmaking Walcheren in het leven geroepen. Andere instanties, zoals de Dienst Landbouwherstel en de Provinciale Planologische Dienst, ontwierpen plannen die het toekomstige herstel zouden kunnen bevorderen en bespoedigen. Algemeen werd begrepen dat een her stel niet goed mogelijk was zonder een plan tot herverkaveling 57

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 17