van de landbouwgronden. Op 17 februari 1945 werd het Drieman schap: de cultuurconsulent voor Zeeland en westelijk Noord Bra bant, Ir. A. H. Schmale, het toenmalige hoofd van het bureau Ruilverkaveling Breda, Ir. C. Krombeen en de directeur van de Provinciale Planologische Dienst, Ir. M. de Vink, uitgenodigd de voorbereidende werkzaamheden voor de herverkaveling van Wal cheren zo spoedig mogelijk aan te vangen, o.m. door het ontwerpen van een voorlopig plan van wegen en waterlopen. Daar ook andere vraagstukken, zoals wederopbouw van wonin gen e.d., dringend aandacht gingen vragen, werd op 2 augustus 1945 door de Commissaris der Koningin de ,,Snelcommissie Wal cheren" geïnstalleerd. Ook Ir. C. Krombeen werd, als vertegen woordiger van het Driemanschap, in deze commissie benoemd. Later werd Ir. W. A. v. d. Werff, die tot hoofd van het op te richten bureau Ruilverkaveling Middelburg was benoemd, ook lid van deze Snelcommissie. In december 1945 viel het gedeelte van Walcheren bewesten het kanaal door Walcheren, na één jaar geïnundeerd te zijn geweest, droog. Het gedeelte beoosten dit kanaal, de zgn. Zuid-Watering, kwam in het voorjaar van 1946 droog. In april 1946 installeerde de Minister van Financiën het bureau Ruilverkaveling. De eerste werkzaamheden van dit bureau betrof fen de inrichting van de eigendoms- en, pachtboekhouding. Voorts werd op 24 september 1946 een begin gemaakt met de le schatting waaraan 700 velddagen werden besteed en welke begin januari 1948 gereed kwam. Nadat op 27 november 1947 de Herverkavelingswet Walche ren door H.M. de Koningin was ondertekend, werd, zoals hier boven reeds aangegeven, op 16 januari 1948 de Herverkavelings commissie geïnstalleerd. Tot secretaris van deze commissie werd het hoofd van het bureau Ruilverkaveling benoemd. De Herverkavelingscommissie, terzijde gestaan door een Bureau van Uitvoering (waarin samenwerken de Rijkdienst voor Land- bouwherstel, later de Cultuurtechnische Dienst, de Polder Walche ren en het bureau Ruilverkaveling), heeft zich voor tal van pro blemen geplaatst gezien. Problemen, die niet alleen het ontwerpen van een plan van toedeling betroffen, maar een geheel complex van te treffen voorzieningen zoals o.a. herstel, verbetering en uit breiding van het wegen- en waterlopennet, het saneren van oneco nomische of te kleine bedrijven, boerderijenbouw, landschapsver zorging en utiliteitsvoorzieningen. Na de indiening van de Herverkavelingswet in mei 1947 was er veel beroering in brede kringen der agrarische bevolking. Men stond zeer gereserveerd tegenover de plannen der regering om door middel van „wettelijke" sanering grotere bedrijfszekerheid voor alle agrarische bedrijven op Walcheren te verkrijgen dan vroeger het geval was. Vrees voor het onbekende was daarom in aanvang de 58

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 18