oorzaak van veel tegenkanting. Ongemotiveerde angst, dat kleine" eigenaren géén gronden meer toegewezen zouden krijgen, leidde in één der dorpen zelfs tot de oprichting van een anti-herverkave- lingsvereniging. Voorzichtig zoekend en tastend heeft de Herverkavelingscom missie haar richtlijnen uitgestippeld, een, mede gezien de houding der bevolking, weinig benijdenswaardige taak. Onderzoek Daar reeds bij het begin der uit te voeren werkzaamheden be hoefte aan wetenschappelijk onderzoek ontstond, kwam begin 1949 de Wetenschappelijke Afdeling van de Herverkavelingscommissie tot stand. Deze afdeling heeft door haar onderzoek op bodemkun- dig en waterhuishoudkundig gebied adviezen kunnen uitbrengen omtrent het weer in cultuur brengen van met zand overspoelde gronden, het verwerken van deze grond in egalisaties en te dempen sloten, de omzetting van slecht grasland in bouwland. Zowel voor Walcheren als voor geheel ons land is het werk van de Wetenschappelijke Afdeling van bijzondere grote waarde geweest. Dit geldt met name voor het bepalen van het gewenste polderpeil van bouw- en grasland, het drainage-vooronderzoek en het op wetenschappelijk verantwoorde wijze uitvoeren van egali- satiewerken op gronden met zeer sterk uiteenlopende bodemtypen, zoals op Walcheren het geval is. Sanering Voor het saneren van de te kleine bedrijven, het compenseren van door buitendijking, aanleg nieuwe dijken, kreekvorming en on herstelbare overspoeling met zand verloren gegane gronden, als mede het aanleggen van nieuwe en verbreden van bestaande wegen, was naar schatting 3000 ha nodig, die elders moesten wor den gevonden. Door de Minister van Financiën werden in de Noordoostpolder deze 3000 ha voor Walcherse boeren gereserveerd. Helaas bleken slechts 118 boeren bereid zich in de N.O.P. te vestigen. Zij ver kregen daar onder gunstige voorwaarden het gebruik van domein gronden ter gezamenlijke grootte van 1947 ha. Ruim 1000 ha kon den derhalve niet geplaatst worden. De Herverkavelingscommissie kreeg door het vertrek van deze 118 boeren de beschikking over 1534 ha vrijgekomen gronden. Door een subcommissie van de Herverkavelingscommissie zijn o.m. door het houden van zittingen op de verschillende dorpen en het afleggen van huisbezoeken de gegevens verzameld, aan de hand waarvan door de Herverkavelingscommissie de richtlijnen, omtrent het bij het maken van het plan van toedeling te voeren saneringsbeleid, zijn uitgestippeld. 59

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 19