Met de vrijgekomen gronden konden uiteindelijk 212 landbouw bedrijven met een grootte van 1290 ha worden vergroot tot 2192 ha. De gemiddelde bedrijfsgrootte steeg daardoor van 6,2 tot 10,3 ha. Daarnaast konden 29 tuinbouwbedrijven met een grootte van 38 ha worden vergroot tot 63 ha, waarmede de gemiddelde bedrijfsgroot te kon worden opgevoerd van 1,3 tot 2,2 ha. De resterende grond is aangewend ter compensatie van door bovengenoemde oorzaken verloren gegane gronden, voor bosaanleg e.d. In de gebieden waar door vertrek naar de N.O.P. veel grond beschikbaar kwam, zijn 17 nieuwe bedrijven gesticht door de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden. Hoewel gezegd kan worden dat, zowel voor de naar de N.O.P. vertrokken boeren als voor hun collega's die op Walcheren een vergroot bedrijf toegedeeld kregen, de sanering bevredigend is verlopen, blijft het te betreuren, dat door te geringe belangstelling voor plaatsing in de N.O.P., het op Walcheren te vergroten aan tal bedrijven tot 118 beperkt moest blijven. Ook hier hebben vrees voor het onbekende en de hang naar het oude-vertrouwde de visie en het streven der Herverkavelingscom missie belemmerend doorkruist. Project en kosten Ter illustratie van de omvang van dit herverkavelings-project volgen hieronder enige cijfers: 372 km weg werd aangelegd, waarin 34 nieuwe bruggen voor komen. 280 km waterloop is nieuw gegraven of verbeterd. Daardoor werd het afvoerend vermogen meer dan verdubbeld. Voor het goed functioneren van de waterbeheersing werd een bestaand gemaal vergroot, terwijl nog 3 kleine gemalen, 7 grote stuwen en 57 kleine stuwen werden geplaatst. 2500 km sloot werd gedicht en 1200 km gegraven. 28 miljoen drainbuizen zijn gelegd en 25 miljoen m3 grond werd verzet. 180 boerderijen moesten worden herbouwd. De door het Staats bosbeheer beboste gebieden hebben een oppervlakte van 161 ha. Ten behoeve van de zoetwatervoorziening der weilandgebieden werd 115 km waterleiding aangelegd, waarop 225 weilandpercelen, 240 woningen en bedrijfsgebouwen werden aangesloten. De kosten van het dijkherstel bedroegen 40 miljoen gulden. De gezamenlijke kosten der cultuurtechnische en civieltechnische wer ken, het landschapsherstel, boerderijbouw, bedrijfsvoering en schadevergoedingen, alsmede het eerste noodherstel in de jaren 19451947, 94 miljoen gulden. Tewerkstelling van werkloze arbeiders, die gedurende 1946 1954 aan dit project hebben gewerkt, bracht ten laste van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan extra kos ten met zich ca. 14 miljoen gulden. 60

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 20