De kadastrale toepassing en wat daaraan voorafging De door het bureau Ruilverkaveling Middelburg in deze Her verkaveling vervulde taak was veelomvattend en boeiend, In de periode gelegen tussen de oprichting van het bureau en de installatie der Herv. Comm. zijn, behalve de normale werkzaam heden zoals het verzamelen van alle mogelijke gegevens voor de samenstelling der boekhouding, urgentie-werkzaamheden verricht. Voor de ontzilting van de geïnundeerde gebieden was een goede waterafvoer van het grootste belang. Waterlopen en sloten werden uitgebaggerd en waar mogelijk de oude toestand hersteld. In de het laagst gelegen gebieden waren de gronden echter dermate met slib en zand overspoeld, dat het uitzetten van wegen en waterlopen dringend noodzakelijk was. Begonnen werd met de Zuid-Watering, ca. 2000 ha, daarna volgde een gebied ten westen van Vlissingen van ca. 400 ha. Een en ander geschiedde op basis van het door de zgn. Snel- commissie ontworpen reconstructieplan. De uitvoering werd onmid dellijk ter hand genomen. In de aldus ontstane blokken werden kavelsloten uitgezet en wel zodanig, dat zij aan de eisen van goede detailontwatering voldeden en het projecteren van kavels met een goede vorm mogelijk maakten. De ligging van deze sloten was der halve niet afgestemd op de eigendoms- of gebruikstoestand. Im mers de gegevens daartoe ontbraken nog. De grote omvang van het werk en de geringe bezetting (7 amb tenaren) maakten het van het begin af noodzakelijk andere arbeids krachten in te schakelen. Zo werd o.a. de eigendomsboekhouding gedeeltelijk aangelegd door politieke delinquenten, die op het fort Ellewoutsdijk in Zuid-Beveland geïnterneerd waren. In verband met de beoogde sanering moest naast de eigendoms boekhouding ook een gebruiksboekhouding worden aangelegd. Een en ander moest zodanig geschieden, dat van iedere grondgebruiker onmiddellijk kon worden nagegaan hoe zijn bedrijf was samen gesteld. Tevens werd een naamlijst op kaartsysteem van ca. 15000 kaarten aangelegd. Daar een zeer groot aantal van de Walcherse boeren behalve eigenaar ook pachter is, werd deze boekhouding zeer omvangrijk. Zij bestaat uit 102 eigendoms- en 20 pachtregis- ters. Elk register bevat ca. 100 artikels. Ter controle van deze boekhouding werden in 1947 op de dor pen zittingen gehouden. Belanghebbenden konden hier nagaan of hun eigendommen en pachten in de boekhouding waren opgenomen. Voor het uitvoeren der le schatting hebben alle ruilverkavelings bureaus ambtenaren afgestaan. Een nieuwe meetkundige grondslag werd gelegd door het bureau B.L.W. Utrecht. Voorts verzorgde dit bureau, met de bureaus Den Bosch en Eindhoven, de detail meting van die gebieden waarvan géén werkplans II uit luchtfoto's konden worden vervaardigd. Daar ook in 1947 de personeelsbezetting zwak bleef, terwijl de 61

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 21