bijhouding der boekhouding, het kaarteren der schatting, de bereke ning van de klasse-grootten, het ontwerpen van wegen en water lopen, e.d., zeer veel tijd vroegen, hebben verschillende bureaus assistentie verleend. Na de totstandkoming der Herverkavelingswet en de installatie der Herv. Comm, kwam het werk uit het stadium van voorberei ding meer en meer in dat der uitvoering. De personeelsbezetting werd geleidelijk aan gunstiger. De werkzaamheden namen echter sprongsgewijze toe. In de door het bureau van Uitvoering uitgegeven Herverkave lingsmededelingen nr. 1" werd o.m. het volgende gezegd: „geschre ven zal worden over dammen en walsen, maar wie hier aan sport of ontspanning denkt komt bedrogen uit. Wel vraagt het werk sportiviteit, maar de ontspanning is in het werk nog niet te vinden. Voor inspanning is Voorlopig nog alle reden." De praktijk der achter ons liggende jaren heeft bewezen, dat deze mededeling niet bepaald uit de lucht gegrepen was. Het opmaken van de lijst van rechthebbenden, het vervaardigen van de werkplans, het kaarteren der le schatting (op 141 plans 1 2500) en van de wegen en waterlopen, de grootteberekeningen, de gehouden wenszittingen, het projecteren van de nieuwe kavels, vroegen de grootst mogelijke inspanning. Tussentijds had tevens plaats de tervisielegging van de lijst van rechthebbenden en de uitkomsten der le schatting, alsmede het behandelen van de daartegen ingekomen bezwaren. Te velde wer den de wegen en waterlopen getraceerd en gewaterpast, de meet kundige grondslag verdicht en de noodzakelijke detailmeting uitge voerd. Van elke weg werd door het bureau Ruilverkaveling een bestektekening met lengte- en dwarsprofiel afgeleverd. Daarnaast hadden tal van besprekingen plaats en moest veel correspondentie worden afgedaan, terwijl voor de Herv. Comm. en tal van andere instanties kaarten werden vervaardigd. Dank zij de assistentie van diverse bureaus kon in het najaar van 1951 begonnen worden met het uitzetten van in de Zuid- Watering en het zgn. Westkapelse gebied „voorlopig" toegedeelde pachtkavels. Teneinde te voorkomen dat de gronden, waarvan niemand van de gebruikers zeker kon zijn die weer toegewezen te krijgen, ver waarloosd zouden worden, had de Herv. Comm. besloten tot een voorlopige toedeling over te gaan. Deze werkwijze heeft goed voldaan, zij het dan dat èn tweemaal tervisielegging moest plaatshebben èn tweemaal gelegenheid tot het indienen van bezwaarschriften moest worden gegeven. Voor de praktische uitvoering der werkzaamheden was het Her- verkavelingsblok in 5 districten verdeeld. Daar het plan van toe deling in elk district afzonderlijk werd ontworpen en de districten niet waren afgestemd op de gemeentelijke indeling, moest een methode worden ontwikkeld om te bereiken dat alle rechthebben- 62

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 22