Overeenkomstig de wens van de minister is de studiecommissie gevraagd bij haar werkzaamheden rekening te willen houden met het meerjarenplan voor ruilverkavelingen, dat thans door de Cen trale Cultuurtechnische Commissie wordt voorbereid. Het rekening houden met deze wens is vergemakkelijkt door de opneming als lid van de studiecommissie van prof. Hellinga. x) Administratieve ruilverkaveling» In de Memorie van Toelichting Rijksbegroting 1958 wordt mede gedeeld, dat voorbereidingen worden getroffen voor proeven met betrekking tot administratieve ruilverkaveling. Blijkens het Voor lopig Verslag van Hoofdstuk XI namen verscheidene kamerleden aan, dat hier de bedoeling is een snellere, zij het minder effectieve hulp aan urgente gebieden. Men vraagt voor welke gebieden proeven worden voorbereid. Het is bekend, dat in Frankrijk administratieve ruilverkavelin gen op grote schaal tot stand komen; de kamerleden vroegen zich af of deze sanering in ons land met zijn veel kleiner en veel meer versnipperd grondbezit een zelfde effect zal kunnen sorteren. Daar enboven vergen dergelijke administratieve ruilverkavelingen ook veel kadastraal werk. Zullen de ruilverkavelingsdiensten, met name de kadastrale afdelingen, deze uitbreiding van de werkzaamheden verwerken, zonder dat gevaar optreedt voor een vertraging van de ruilverkaveling nieuwe stijl"? Als men hierover de mening van de Minister vraagt wordt tevens geïnformeerd of de regering in navolging van het buitenland particuliere bureaus en maatschap pijen denkt in te schakelen. Hulp bij de voorbereiding van ruilverkavelingen. Bij de voorbereiding van ruilverkavelingen zal in toenemende mate gebruik worden gemaakt van door het L.E.I., de Stichting voor Bodemkartering e.a. te verzamelen gegevens, daar bij uiter aard beperkte capaciteit en middelen, de meest behoeftige ge bieden bij uitvoering van cultuurtechnische werken voorrang ge nieten. Getracht wordt jaarlijks een oppervlakte van ca30000 ha voor te bereiden De ruilverkaveling nieuwe stijl ontwikkelt zich snel tot een plan met uitgebreide saneringsmogelijkheden (ontsluiting, waterbeheer sing, boerderijenbouw, krotopruiming, utiliteitswerken, verminde- ring van het aantal bedrijven etc.). De moeilijkheden in de Nederlandse landbouw dwingen tot een versnelde uitvoering van 65 1) Blijkens het Voorlopig Verslag Hoofdstuk XI van de Rijksbegroting 1958 is door vele leden medegedeeld, dat hun belangstelling uitgaat naar een meer jarenplan en naar het rapport-Hellinga, t.a.v. de urgentie der diverse ruilver kavelingen. Men vroeg overlegging van dit rapport en van het genoemde meer jarenplan aan de Kamer.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 25