ruilverkavelingen. Opvoering van het jaarlijkse verwerkingsvolume door voortgaande mechanisatie té eveneens nodig om de kosten te drukken. Bij een te lange looptijd van de blokken dreigt mede het gevaar dat de kosten achteraf zouden blijken de redelijke draag kracht van de belanghebbenden te boven te gaan. In verband met de in 1956 en 1957 opgetreden vertraging in de afwikkeling van de herverkaveling op Walcheren is voor 1958 voor de voltooiing van de resterende werkzaamheden nog een bedrag uitgetrokken (art. 139 Landbouwbegroting). N.O. Overijssel krijgt een nieuw aanzicht. In N.O. Overijssel voltrekken zich op economisch, agrarisch en maatschappelijk terrein grote veranderingen. Dit gebied be hoort tot een van de negen (algemene) ontwikkelingsgebieden in ons land. Door industrialisatie te bevorderen, aldus Ir. S. Mazo, secretaris van de commissie voor het Sociaal Ontwikke lingsplan in N.O. Overijssel onlangs voor de radio, wil men werkgelegenheid scheppen voor een grote groep van werklozen en voor agrarische jongeren, die in de landbouw geen redelijk bestaan kunnen vinden. In N.O. Overijssel, met overwegend het kleine bedrijf, slechte verkaveling en waterbeheersing worden momenteel ook grote werken op cultuurtechnisch gebied uitgevoerd. Zo is men in 1955 in Vriezenveen met ruilverkaveling begonnen. Deze omvat een ge bied van 4000 ha. De situatie wordt hier niet zozeer gekenmerkt door versnippering der landerijen, waarbij kavels ver uiteen liggen, dan wel door de buitengewone maten van de percelen. Het is geen uit zondering, dat bedrijven uit kavels bestaan met een breedte van 1014 meter en een lengte van 7 a 8 km. Uiteraard is het zeer oneconomisch en tijdrovend werken. Sommige boeren in N.O. Overijssel slaken dan ook de verzuchting, dat hun bedrijf meer op een transportonderneming dan op een boerenbedrijf lijkt. Door herverkaveling en boerderijbouw zal hier een moderne landbouwstreek ontstaan. Er is een plan, een dertigtal aan de Dorpsstraat gelegen boerderijen te verplaatsen naar de geprojec teerde Dalweg, waaraan uitsluitend boerderijen met beperkte be- drijfsoppervlakte komen te liggen. Dit in tegenstelling tot een ander plan, waarbij overwegend boerderijen zijn geprojecteerd met een gemiddelde bedrijfsgrootte van circa 40 ha. Overigens is door het graven van nieuwe waterleidingen de waterhuishouding nu al verbeterd, zodat men in Vriezenveen kan zeggen: ,,De toe stand is houdbaar". De ruilverkaveling in de Schuinesloot is nog in voorbereiding. Evenals in andere streken wordt ook in Noordoost Overijssel flink aangepakt om het bedrijf rendabel en de streek bewoonbaar te maken naar de inzichten, van vandaag. Niet alleen de komende generatie, maar ook de huidige bewoners zullen van de gemeen schappelijke inspanningen de vruchten kunnen plukken. 66

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 26