Stemming ruilverkaveling Gendringen* Te Ulft (Gld.) werd de stemmingsvergadering gehouden inzake de ruilverkaveling van gronden gelegen onder de gemeenten Gen- dringen, Berg, Doetinchem en Wisch. Een aanvrage hiertoe was in 1949 ingediend door het Gecombineerd College van het Water schap van de Oude IJssel. De slechte landbouwkundige toestand van dit gebied, met name op het punt van ontsluiting, ontwatering en verkaveling, was destijds het belangrijkste motief voor de aan vraag. Na de indiening hiervan hebben een uitgebreid onderzoek en het benodigde overleg plaats gevonden. Op grond hiervan werd besloten de ruilverkavelingsaanvrage goed te keuren. Uit het voorlopig plan van ruilverkaveling blijkt, dat in dit gebied van bijna 7000 ha met overwegend gemengde bedrijven grote voordelen bereikt kunnen worden door de cultuurtechnische verbeteringsmaatregelen. De totale kosten van de ruilverkaveling Gendringen zijn ge raamd op ca. ƒ21 miljoen. Aangezien de waardestijgingen op ruim 5 miljoen geschat zijn, zal de Cultuurtechnische Dienst een sub sidie van caj 75 verlenen. Op de stemmingsvergadering werd vrij veel oppositie gevoerd door boeren, die de ruilverkavelingskosten te hoog achtten. Met name werd het nut van de aanleg van wegen niet door allen in gezien. Nadat het lid van de Centrale Cultuurtechnische Com missie, de heer G. J. M. Enserink te Almen, nogmaals erop gewezen had dat de ruilverkaveling tal van moeilijkheden in het gebied zal wegnemen, ging men tot stemming over. Heti aantal voorstemmers bedroeg 1594 (4149 ha), het aantal tegenstemmers 649 (2833 ha), waarmee de ruilverkaveling Gendringen door de belanghebbenden was aanvaard. Het begrip ruilverkaveling Een van de voornaamste middelen, die kunnen worden toegepast om de vele nadelen die uit een verspreide ligging van de eigen- doms- en pachtpercelen voortvloeien op te heffen en zodoende in de bodemindeling en bodemexploitatie verbetering te brengen, is ruilverkaveling. Het begrip „ruilverkaveling" is uitgegroeid van een min of meer eenvoudige ruil van gronden tot een algehele agrarische recon structie om het peil van de landbouw en daarmede van de wel vaart in een streek te verhogen. Immers de ruilverkaveling beoogt wat de landbouwtechnische zijde betreft ter behartiging van de belangen van land-, tuin-, bos bouw of veehouderij het volgens een bepaald plan door onderlinge ruil samenvoeging van de verspreid gelegen percelen tot grotere kavels met een goede verhouding van lengte en breedte. Bovendien gaat toepassing van deze maatregel veelal gepaard met het aanleggen van een juist stelsel van wegen en waterlopen, 67

Orgaan der Vereeniging TAK | 1958 | | pagina 27